Ambulance: Za útoky na VZP je snaha zrušit pojišťovenský systém

13. 5. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Za útoky na VZP stojí snaha zrušit pojišťovenský systém a vytvořit národní zdravotní systém. Uvedl to mluvčí Koalice ambulantních lékařů Jiří Pekárek: "Může jít o snahu ovládnout tuto největší pojišťovnu, která spravuje tři čtvrtiny prostředků veřejného zdravotního pojištění, a jít cestou národního zdravotního systému..."


PRAHA - Za útoky na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu stojí podle mluvčího Koalice ambulantních lékařů a prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka snaha zrušit pojišťovenský systém a vytvořit národní zdravotní systém.

V něm by všechny prostředky na péči ovládal stát, nyní je zatím spravují zdravotní pojišťovny.

„Za útoky může být snaha ovládnout tuto největší pojišťovnu, která spravuje tři čtvrtiny prostředků veřejného zdravotního pojištění, a jít cestou národního zdravotního systému,“ řekl novinářům Pekárek.

Podle něj stojí Česko na rozcestí a politici musejí rozhodnout, kterým směrem se vydá. Z dohody nejsilnějších politických stran by pak měla vycházet i koncepce zdravotnictví.

Ve své koncepci směřovala k posílení role státu exministryně Marie Součková a pokračuje v tom i současný ministr Jozef Kubinyi. Jeho prvním krokem ve funkci byl právě výpad vůči VZP. Ředitelku Musílkovou vyzval, aby odstoupila, protože nezvládá řízení pojišťovny.

Rozdílné modely

V národním zdravotním systému, který má například Velká Británie nebo Švédsko, stát či organizace jím zaštítěná spravuje veškeré peníze na veřejné zdravotní pojištění a rozhoduje o podmínkách, za kterých se péče proplácí.

V pojišťovenském systému jsou správci peněz pojišťovny a spravují je za podmínek, které stanoví vláda a parlament prostřednictvím zákonů.

Na rozdíl od současného stavu by si však pojišťovny mohly konkurovat v nabídce programů. Pacient by se rozhodl pro pojišťovnu, která nabízí program pro jeho léčení nejvhodnější.

„Ocitáme se na určité křižovatce:může buď vzniknout národnízdravotní systém nebo systémskutečně si konkurujícíchpojišťoven,“ konstatoval Pekárek.

Pekárek připomněl, že omezený pojišťovenský systém je v zemi od roku 1992, v prvních letech si mohly pojišťovny konkurovat v nabídce péče, v současnosti jsou jejich programy zcela totožné. „My jako Koalice ambulantních lékařů se kloníme k tomu, aby zde byla možnost různorodé nabídky, aby si každý mohl vybrat podle svého přání,“ řekl.

V současnosti si mohou pojišťovny konkurovat pouze v preventivních programech. Právě preventivní program VZP Mořský koník napadl Kubinyi, podle něj vydává VZP peníze pojištěnců nehospodárně.

ČSSD podle Koalice ambulantních lékařů napadá tyto preventivní programy VZP, aby zdiskreditovala systém zdravotního pojištění. „Stát tak chce naznačit, že by peněz pojištěnců uměl využít lépe,“ dodal Pekárek.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?