Američané v Brně

23. 10. 2006 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
"Budou se v Brně dělat pokusy na lidech? Jak je to tedy s brněnskou Mayo klinikou? Takové dotazy jsem dostával při letošní návštěvě České republiky velice často," píše student...


Nápad na postavení Mezinárodního centra klinického výzkumu ( ICRC) vznikl na základě zkušeností již mnoho let trvající spolupráce mezi lékaři nemocnice U svaté Anny v Brně a americkou klinikou Mayo. Čeští odborníci, kteří stážovali a stážují na této věhlasné vědeckomedicínské instituci, si získali výbornou pověst ve výzkumné činnosti na poli kardiologie.

Mnohdy tito lékaři a inženýři ovšem po návratu narazili na realitu současné české medicíny, kde výzkumná činnost je nesmírně obtížná kvůli nedostatku grantů, kvalitního zařízení a nejistému ohodnocení. Zrodil se tak nápad na vybudování českého výzkumného centra, které by poskytlo vynikajícím českým i zahraničním lékařům a vědcům laboratoře skutečně věnované výzkumu, technické vybavení na světové úrovni a medicínské zázemí zmíněné brněnské nemocnice.

Americký medicínský výzkum podléhá velice striktním pravidlům, která ochraňují pacienty. Stejná pravidla budou platit pro brněnské pracoviště a jakýkoliv strach tak není na místě. Na výzkumných projektech, na kterých autor tohoto textu ve Spojených státech pracoval, se přesvědčil o až úzkostné pečlivosti etických komisí, které dohlíží na ochranu pacientů.

Účast je zcela dobrovolná a musí být stvrzena podpisem pod výčet všech možných kladů a záporů výzkumného projektu, do kterého se pacient zapojuje. Kvalita lékařské péče pro lidi na Moravě trpící srdečním onemocněním by se postavením ICRC zlepšila, vzhledem k dostupnosti lepších přístrojů a špičkového personálu, který by mohl praktikovat nejnovější poznatky moderní světové medicíny.

Brno má výborný předpoklad pro ICRC: nemocnice U svaté Anny je v centru, a tak tedy dostupná pro velmi akutní případy srdečního selhání. Již teď má dobrá kardiologická a kardiochirurgická pracoviště a kvalitní personál. Brno má vynikající lékařskou fakultu, ze které mohou přicházet kvalitní uchazeči o stáže či zaměstnání.

Vysoké učení technické by se mohlo aktivně podílet na velmi lukrativním technickém vývoji kardiologických přístrojů. I ve světovém měřítku je ojedinělý fakt, že by ICRC mělo k dispozici odborníky z brněnské veteriny, kteří by pomáhali například při očekávaných pokusech s xenotransplantacemi ( přenos tkáně ze zvířete do člověka).

Pokud se peníze na ICRC seženou, půjde o nejlepší investici, jakou si můžeme představit.

Zaprvé špičkoví čeští lékaři, zvěrolékaři, inženýři a vědci nebudou odcházet za uplatněním do ciziny. Mnozí, kteří kvůli nedostatku vhodných podmínek odešli, možná budou uvažovat o návratu.

Tito lidé budou moci přednášet na brněnských školách a umožní studentům zapojit se do opravdových, kvalitních vědeckých projektů, což je rozhodně lepší motivace než jakýkoliv test.

Nemocní lidé z celé země budou mít lepší přístup k tomu nejlepšímu, co světová kardiologie nabízí. Tou nejdůležitější výhodou nemalé investice je fakt, že oproti mnoha jiným investicím do průmyslu či běžného zdravotnictví podporuje dlouhodobou vizi proměnit Česko z čistě výrobní země v zemi kvalitních mozků světových kvalit.

TOM KONEČNÝ, Brněnský deník

Autor je studentem lékařské fakulty Columbia University v New Yorku

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?