Americké tabákové firmy chtějí zablokovat protikuřáckou kampaň

18. 8. 2011 8:09
přidejte názor
Autor: Redakce
Pět ze šesti největších amerických tabákových společností vyzvalo americký soud, aby zakázal drastické obrázky na krabičkách, jež mají kuřáky od jejich zlozvyku odradit. Varování zdravotníků, na nichž jsou rozpárané trupy kuřáckých nebožtíků a kusy plic napadených rakovinou, podle žaloby porušují ústavní právo na svobodu slova.


„Nikdy dříve se v USA nestalo, aby výrobci legálně prodávaného produktu museli využít svůj vlastní obal a vlastní reklamní nosič k tomu, aby zprostředkovali vládou vnucenou a emotivně zabarvenou výzvu spotřebitelům k bojkotu svého vlastního zboží,“ uvádí se v žalobě podané u federálního soudu ve Washingtonu.

Varování na cigaretových balíčcích podle žaloby nedává spotřebiteli informace potřebné k tomu, aby se rozhodl, zda má kouřit či nikoli. Nutí místo toho výrobce, aby vládní protikuřácké argumenty prezentovali výrazněji než svou vlastní značku. Advokáti tabákových firem žádají soud, aby takovou kampaň zakázal.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který za varovnými obrázky stojí, žalobu nekomentoval. Ministryně zdravotnictví USA Kathleen Sebeliusová ale v červnu při zavádění cigaretových nálepek prohlásila, že jde o „čestné a otevřené varování“ o nebezpečí kouření.

FDA schválila devět obrázků, které se mají na cigaretových krabičkách střídavě objevovat. Mají obsadit celou horní polovinu krabičky, jak na její přední, tak i na zadní části. Varovné obrázky mají tvořit pětinu plochy věnované reklamě. Součástí kampaně je i povinné otištění telefonního čísla protikuřácké poradenské služby.

Na jednom z obrázků je lidský trup se sešitou hrudí a slovy „Kouření tě může zabít“. Jiný ukazuje fotografii zdravých plic a vedle pro srovnání žlutě a černě zabarvených plic s varováním, že kouření způsobuje vážné plicní choroby.

V žalobě stojí, že obrázky spotřebitelem manipulují a jsou mimořádně emotivní. Vyobrazení sešitého lidského trupu je prý naaranžovaná fikce a nemocné plíce jsou pro efekt přibarvené. Celá kampaň údajně tabákové společnosti přijde na miliony dolarů kvůli nákupu nového zařízení, které je třeba nasadit vzhledem k povinné rotaci obrázků na krabičkách.

Mezi žalobci jsou přední americké tabákové firmy jako R.J. Reynolds, Lorillard Tobacco nebo Santa Fe Natural Tobacco Company. Jen největší tabákový výrobce Philip Morris USA se k žalobě nepřipojil.

Žaloba na porušení svobody slova je další z řady jiných žalob, které tabákové firmy v USA kvůli protikuřácké kampani státu podaly. Některé z nich jsou namířeny proti právu FDA omezovat procento nikotinu v cigaretách nebo proti zákonu, který tabákovým výrobcům zakazuje sponzorovat sportovní podniky a prezentovat svá loga na reklamním zboží.

Jak hodnotíte rozhodnutí ministra Hegera upustit od zavedení generické preskripce? Hlasujte v nové anketě na Zdraví.Euro.cz nebo ZDE.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?