WASHINGTON - Teresa Lameschová dva roky bojovala s urputnou bolestí hlavy, která byla nesnesitelná při sebemenším závanu větru, za prudkého slunce nebo v hluku. Nezmírňovaly ji ani silné léky.
Proto se v jejím případě doktor Sandeep Amin rozhodl sáhnout k nejkrajnějšímu kroku - zavedl elektrodu k nervu, z něhož se bolest do hlavy šířila. Problémy Lameschové zmizely v okamžiku.
Elektrodu připojil k baterii implantované poblíž pacientčiny klíční kosti a do nervu začaly proudit pravidelné elektrické impulsy.
Podle agentury AP lékaři zatím používali úspěšně elektrody zaváděné do okolí páteře k tišení bolestí zad od krku níže.
Stimulátor musí být umístěn nad místem bolesti, takže tyto elektrody nebyly použitelné pro tišení migrén. Při nich je třeba stimulovat nervy v oblasti hlavy a obličeje.
Amin používá baterii implantovanou pod kůži u klíční kosti. Z ní vede slabounký drátek až k místu, kudy byl pomocí jehly zaveden k nervu. Trpí-li pacient bolestmi na obou stranách hlavy, jsou nutné dva implantáty.
Požívání implantátu je zatím ve stádiu experimentu. Američtí lékaři požádali firmu Medtronic Inc. o financování výzkumu. |
Proud se dá vypínat a zapínat. Je-li vypnut, bolest se okamžitě objeví znovu. Vypínání je nicméně nutné v případě, kdy osoba prochází bezpečnostním zařízením na letištích a podobně.
Používání nervové stimulace pro léčbu bolesti hlavy je zatím ve stadiu experimentu. Lékaři požádali výrobce stimulátorů, firmu Medtronic Inc. o financování výzkumu.
Implantát stojí 5000 dolarů, ale pro pacienty odkázané na množství drahých léků, to zas není tak moc.
DÁLE ČTĚTE: Jak se zbavit bolestí hlavy a migrény Nejsilnější bolesti hlavy jsou při migréně |
ČTK