Americký Nejvyšší soud rozhodne, zda se geny smějí patentovat

3. 12. 2012 7:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Léta trvající soudní pře o to, zda je možné patentovat lidský gen, skončí u amerického Nejvyššího soudu. Ten v pátek rozhodl, že se bude zabývat ožehavým případem, který může významně ovlivnit budoucnost genové medicíny. V něm proti sobě stojí společnost Myriad Genetics, výrobce genetických testů, a odpůrci patentování genů zastoupení unií pro ochranu občanských svobod (ACLU).


Spor mezi medicínskou firmou a jejími odpůrci trvá už od roku 2009. Tehdy ACLU zažalovala společnost Myriad Genetics, výzkumný fond Utažské univerzity a federální patentový úřad. Podstatou žaloby bylo to, že se firma odmítla jakkoli dělit o patent na genetické testy, které pomáhají odhalit geny spojované se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a vaječníků. Pro ženy z rodin, v nichž se toto onemocnění vyskytlo, to znamenalo, že genetické vyšetření mohou získat jedině u společnosti Myriad.

Test mutace takzvaných genů BRCA se provádí asi deset let. Pravděpodobnost, že ženy, u nichž je mutace nalezena, onemocní jedním z těchto dvou druhů rakoviny, je třikrát až sedmkrát vyšší než u ostatní populace. Společnost Myriad Genetics prodává jediný existující test BRCA za 3000 dolarů (57.000 korun). Lékaři a výzkumníci poukazovali na to, že tento monopol brání nejen vývoji levnějších testů, ale také genetickému výzkumu.

Společnost Myriad už při projednávaní svých patentů u nižších instancí uspěla, nynější rozhodnutí Nejvyššího soudu naznačuje možné obtíže. Akcie firmy kvůli soudnímu nařízení spadly o devět procent.

Odpůrci patentování genů také poukazují na širší etické souvislosti celého sporu. Podle nich jde o zásadní otázku, zda si může obchodník patentovat gen, který je součástí lidského těla, a tedy vlastnictvím každého jednotlivého člověka.

1)
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
2)
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?