Americký útok na nemocnici v Kunduzu má podle MSF 42 obětí

14. 12. 2015 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Počet obětí amerického říjnového útoku na nemocnici organizace Lékaři bez hranic (MSF) v afghánském Kunduzu stoupl na 42 mrtvých. Původně se uvádělo 30 obětí. Případ vyvolal velkou kritiku na adresu Spojených států a MSF žádá nezávislé vyšetření.


MSF oznámila, že vlastním šetřením zjistila, že mrtvých je 42. „Aktualizovaná bilance potvrzuje smrt 14 zaměstnanců MSF, 24 pacientů a čtyř jejich asistentů,“ uvádí se v prohlášení organizace.

Útok podle MSF připravil statisíce lidí o přístup ke zdravotní péči, protože nemocnice byla jediným specializovaným traumacentrem v severovýchodním Afghánistánu. Armáda Spojených států přiznala svou zodpovědnost za nálet a konstatovala, že příčinou byla lidská chyba. Lékaři bez hranic ale tvrdí, že spousta otázek v případu zůstává nadále nevysvětlených, takže si přejí, aby se vyšetřování ujala Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC).

Američané byli přizváni k obraně Kunduzu obléhaného Talibanem. Vojáci přímo zapojení do incidentu podle amerického vyšetřování netušili, že objekt, na který útočí, je nemocnicí MSF. Údajně se domnívali, že jde o budovu sousedící s nemocnicí, kde měli své pozice bojovníci Talibanu, kteří v tu dobu Kunduz okupovali. K tragické chybě údajně přispělo vyčerpání amerických vojáků i špatně fungující elektronické systémy bojového letounu.

Lékaři bez hranic ale upozorňují, že Mezinárodní lékařská charita poskytla GPS souřadnice svých lékařských objektů v Kunduzu americkým vojenským úřadům v Kábulu i činitelům afghánské vlády už 29. září. Není proto jasné, proč velení speciálních amerických sil zadalo jako cíl útoku souřadnice, které se shodovaly s polohou nemocnice MSF, jež mělo k dispozici.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?