Pokud se toto očekávání potvrdí, budou moci lékaři zvolit léčbu „šitou na míru“ daného pacienta. „To by opravdu znamenalo vrchol v personalizované medicíně,“ řekl Richard Schlegel z katedry patologie na Georgetownské univerzitě. „Terapie by se odvíjela přímo z tkání. Měli bychom k dispozici normální tkáň a nádorovou tkáň z konkrétního pacienta, což by umožnilo sladit terapii,“ řekl Schlegel AFP.
Metoda, kterou experti popsali v internetovém vydání odborného časopisu American Journal of Pathology, umožnila udržet v laboratoři až dva roky při životě rakovinné tkáně plic, prostaty nebo tlustého střeva.
David Rimm z Yaleské univerzity upozornil, že ještě bude nutné provést testy v dalších laboratořích, ale první výsledky označil za „dosti přesvědčivé“.
Rakovina je hlavní příčinou úmrtí ve světě. V roce 2008 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zabila 7,6 milionu lidí.
Podle lékařů by nová metoda mohla přinést velkou úlevu pacientům, protože by mohla do velké míry nahradit chemoterapii s jejími nežádoucími účinky.