Antibiotika finanční spásou

12. 12. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Firma Roche, jejíž lék Tamiflu by mohl být úspěšný v případě chřipkové kalamity, není jediná společnost, která bohatne z léčby infekčních nemocí. Firma ViroPharma, která se ještě nedávno potácela ve finančních problémech, prodává Vancocin, jediný schválený lék pro léčbu bakteriálních infekcí Clostridium difficile...


USA

Firma Roche, jejíž přípravek Tamiflu by mohl být úspěšný v případě celosvětové chřipkové kalamity, není jediná společnost, která v poslední době bohatne z léčby infekčních nemocí.

Biotechnologická firma ViroPharma, která se ještě nedávno potácela ve finančních problémech, prodává Vancocin, jediný od FDA schválený lék pro léčbu bakteriálních infekcí Clostridium difficile, na něž v USA každým rokem zahyne několik tisíc lidí. Tento lék společnost ViroPharma zachránil před krachem, a jak tomu často bývá, jednalo se o náhodu.

ViroPharma koupila práva na prodej Vancocinu minulý listopad a od té doby se zájem o tento lék zvýšil několikanásobně. ViroPharma také odpovídajícím způsobem zvýšila cenu, během roku hned třikrát, takže dávka na léčení jednoho pacienta dnes stojí 800 dolarů. Obrat prodeje Vancocinu letos přesáhne 120 milionů dolarů a ViroPharma se poprvé za svou 11letou historii dočká zisku.

Sázka na lék proti chřipce

Historie firmy připomíná podobné případy jiných malých firem. Vsadila všechno na lék proti chřipce, ten ale v roce 2002 FDA zamítla. Na poslední chvíli zakoupila práva na Vancocin od Eli Lilly, jež se začala zbavovat svých antibiotik. Firma si na to musela vypůjčit polovinu z pořizovací ceny 116 miliónů dolarů. Řada lékařů však začíná poukazovat na to, že ViroPharma využívá svého monopolního postavení a současně také rostoucího strachu pacientů přes nákazou C. difficile.

ViroPharma se brání poukazem na to, že cena tohoto léku ještě není přemrštěná, zvláště v porovnání s některými dalšími antibiotiky. Většinou se mluví o Azactamu od firmy Elan a o Zyvoxu od Pfizeru, které stojí mezi 1 a 2 tisíci dolarů. Navíc ViroPharma začala nabízet lék zdarma těm, kteří prokáží, že na jeho cenu nemají.

Pro maminku i pro tchyni

Clostridium difficile nakazí ve Spojených státech kolem 400 000 pacientů ročně, v minulém roce bylo prokázáno přibližně 5 000 úmrtí. Většinou se jedná o starší hospitalizované pacienty, podle některých údajů se počet nákaz od roku 2000 zdvojnásobil. Některé nemocnice navíc ohlásily nákazy supervirulentní mutací, která produkuje až 20x více toxinu.

Epidemiolog federálního úřadu Centers for Disease Control and Prevention Clifford McDonald nazval na výroční konferenci v sekci příznačně nazvané „Clostridium difficile - příští apokalypsa“ tuto bakterii novým superbugem. A není divu, v nemocnicích, jako je třeba Somerset Medical Center v New Jersey, způsobují tyto infekce 10 % všech úmrtí.

Vancocin je orální forma antibiotika vancomycinu, které se obvykle podává intravenózně. Vancomycin sice existuje v mnohem levnější generické formě, ale pro úspěch léčby infekce ve střevě je mnohem lepší orální aplikace. Nicméně kvůli cenovému rozdílu začíná stále více lékařů používat metronidazole, který stojí mezi 10 a 80 dolary a je účinný v 70 % případů.

Žádná studie přímo porovnávající metronidazole a Vancocin neexistuje, ale cenový rozdíl je lákavý. Tohoto trendu se s nadšením chopila ViroPharma, která začala razit reklamní heslo, že Vancocin je pro vaši maminku, metronidazole pro tchyni.

Dr. VÁCLAV VĚTVIČKA, Ph. D.

Univerzita Louisville, Kentucky, USA

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?