„Proškolený dobrovolník povolaný mobilní aplikací O2 SOS, který je pacientovi nejblíže, může významně pomoci při záchraně lidského života,“ řekl prezident Asociace záchranných služeb a zároveň šéf jihočeských záchranářů Marek Slabý. Jako příklad uvedl zásah u Plešného jezera na Šumavě, kde byli zástupci horské služby a strážci parku za tři minuty. Dojezd sanitky na místo byl kolem 15 minut.
V Královehradeckém kraji, kde se do systému zapojilo 480 lidí, zasahují zhruba u třetiny všech případů. Využili jí asi ve 200 případech.
Dispečer záchranné služby může zjistit, jestli se někdo z přihlášených dobrovolníků nenechází poblíž. Poté, co vyšle posádku sanitky, upozorní dobrovolníka a po potvrzení mu pošle do telefonu potřebné informace. Aplikace ho umí pěšky, na kole nebo autem navigovat k zásahu. Zároveň dispečer upozorní toho, kdo záchranáře volal, že se k němu blíží dobrovolník, který mu s resuscitací před příjezdem sanitky pomůže. Zároveň může v aplikaci najít nejbližší externí defibrilátor, který bývá uložen v některých institucích nebo policejních stanicích.
Výhodou systému je podle záchranářů to, že aplikace funguje automaticky a nepřidělává práci dispečinku. Zároveň je například přivolání městských strážníků díky aplikaci rychlejší než dosud využivaný telefonní hovor přes jejich ústřednu.
Podobný systém dobrovolníků First Responder mají záchranné služby i jinde ve světě. V Česku musí mít speciální kurz zaměřený na resuscitaci, který platí pět let.
Ze zákona musí záchranáři k vážnému případu dojet do 20 minut. Podle Slabého je aktuálně průměrný dojezd mezi sedmi a 15 minutami. V Královéhradckém kraji se díky aplikaci podařilo zkrátit začátek záchrany průměrně asi o 3,5 minuty.