Arabská koalice v Jemenu bombardovala nemocnici Lékařů bez hranic

4. 12. 2015 7:09
přidejte názor
Autor: Redakce
Letadla arabské koalice v jižním Jemenu svrhla bomby na nemocnici provozovanou Lékaři bez hranic (MSF). S odvoláním na humanitární organizaci o tom informovala agentura DPA.


Koalice pod vedením Saúdské Arábie zasáhla do jemenského konfliktu letos v březnu leteckými údery na pozice šíitských povstalců.

Při středečním náletu na nemocnici v Táizzu podle MSF nikdo nezahynul, zranění ale utrpělo přinejmenším devět lidí, z toho dva vážné.

„Není možné, že by koalice vedená Saúdskou Arábií o nemocnici Lékařů bez hranic nevěděla,“ uvedl Jérome Alin, vedoucí mise MSF v Jemenu. Velitelství koalice prý organizace o své přítomnosti v Táizzu informovala. Bombardování Alin označil za porušení mezinárodního humanitárního práva.

„Zahájíme vyšetřování,“ řekl mluvčí koalice generál Ahmad Asírí s tím, že již požádal armádu i MSF o bližší informace. Podle agentury AFP by to bylo vůbec poprvé od zahájení leteckých úderů na Jemen, kdy by koalice některý z incidentů začala vyšetřovat. Nemocnice MFS byla podle Asírího pravděpodobně v blízkosti pozic šíitských povstalců a bomby ji zasáhly nedopatřením.

Nemocnice Lékařů bez hranic se v poslední době staly obětí náletů i v několika dalších zemích zmítaných válečnými konflikty. Na počátku října při americkém náletu zahynulo ve zdravotnickém zařízení MSF v afghánském Kunduzu 30 lidí včetně lékařů a desítky dalších byly zraněny. V úterý organizace oznámila, že nemocnice v syrské provincii Homs, kterou podporovala, byla částečně zničena při bombardování takzvanými barelovými bombami, tedy sudy naplněnými trinitrotoluenem (TNT), naftou a kusy oceli.

V Jemenu zuří občanská válka, která si už podle OSN vyžádala nejméně 5700 obětí. Šíitské povstalecké oddíly před více než rokem obsadily metropoli Saná a postupovaly pak dál na jih a západ státu. Ve prospěch prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího do konfliktu zasáhla mezinárodní koalice pod vedením Saúdské Arábie. Koalici se podařilo v létě osvobodit přístav Aden, který byl do té doby pod kontrolou šíitských povstalců. Nyní se soustředí na dobytí Táizzu a metropole Saná.

Nejchudší země Arabského poloostrova se kvůli válce ocitla na prahu humanitární katastrofy. Určitý druh pomoci potřebuje až 80 procent ze zhruba 25 milionů občanů. MSF podle svých statistik od letošního března ošetřila ve svých jemenských nemocnicích až 16.000 lidí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?