BYSTŘICE POD HOSTÝNEM -
„Revitalizaci unikátního zdravotnického zařízení, které se loni vrátilo z Afghánistánu, dokončujeme v Bystřici pod Hostýnem. Nasazeno by mohlo být po skončení bojů i v Iráku,“ řekl bystřický náčelník Jiří Plášek. Upřesnil, že kompletaci celku zajistí základna ve Zbirohu na Rokycansku.
Nemocnice je vybavena nejmodernějšími přístroji, jednotkou intenzivní péče a chirurgickými sály. Vedle operačních jsou v ní kontejnery s léky, rentgenovou a ultrazvukovou technikou.
Několik lékařských týmů může zároveň provádět běžné zákroky, ale i složité operace hrudníku. V Afghánistánu si naši lékaři troufli na velice složité operace kyčle, upřesnil Plášek.
Pořízení polní nemocnice stálo v roce 1999 armádu kolem 500 milionů korun. Její součástí je stomatologický autobus a polní dezinfektory na dezinfekci a odmoření, odolné vůči chemickým a biologickým zbraním. Celek je mobilní a může se pohybovat po vlastní ose či železnici.
V nemocnici je přijímací a třídicí oddělení, kde se rozhoduje o zdravotnickém zákroku. Lůžkové oddělení má kapacitu 40 až 50 zraněných. Kompletní tým nemocnice tvoří zhruba 130 lidí. Polovina jsou zdravotníci a zbytek členové zabezpečovacího a logistického týmu.
PŮSOBNOST NEMOCNICE V MINULOSTI Podobná armádní nemocnice byla nasazena v roce 1999 v Albánii, pomáhala při zemětřesení v Turecku a poté v Afghánistánu. Česká armáda ji nabídla USA také po teroristickém útoku na New York a Washington v roce 2001. Spojené státy však nabídky nevyužily. |
ČTK