Všichni výrobci musí získat rozhodnutí o registraci v zemi, do které chtějí své léky prodávat. V Česku je registruje právě SÚKL. "Budeme doufat, že to všechno stihnou, protože jinak máme problém celá Evropa, protože Velká Británie se v tu chvíli stane třetí, zemí jako je Čína nebo Indie," uvedla Storová.
Podle ní to může skončit až nedostupností některých léků pro pacienty. Léky od výrobců z EU totiž mají společné a méně přísné podmínky pro prodej uvnitř unie než léky z jiných zemí. Zároveň se také mohou volně převážet a přeprodávat mezi zeměmi schengenského prostoru.
Před možným zkomplikováním obchodu s léky varovala minulý týden také firma Gerlach, která se věnuje poskytování celních služeb dovozcům a exportérům. Měsíčně podle ní putují oběma směry miliony balení léků.
V současnosti se ve Velké Británii alespoň částečně vyrábí 2600 léků, přičemž každý měsíc je do ostatních zemí vyvezeno 45 milionů balení léků. Podle údajů na webu SÚKL půjde asi o 500 léků, jejichž výrobci sídlí v Británii.