Tým výzkumníků z ústavu pro molekulární biologii při Queenslandské univerzitě pracoval léta na přeměně kmenových buněk z lidské kůže v takzvaný organoid, tedy malou umělou napodobeninu skutečného orgánu. Zatím jde o „miniledvinu“ o šířce několika milimetrů, vědci ale budou nyní pracovat na jejím zvětšení.
„Je to poprvé, kdy se někomu podařilo dovést kmenové buňky do formy funkčních jednotek ledvin,“ řekl listu Brandon Wainwright z Queenslandské univerzity. „Je to úžasný proces - jako stavba z Lega, která se staví sama,“ dodal.
Vědci metodicky zkoumali, které geny se během vývoje ledviny aktivují a deaktivují. Pak vložili kožní buňky do embryonálních buněk, které se dovedou „sebeorganizovat“ a tvořit složité strukturu lidského těla.
Nynější průlom by podle vědců mohl během tří až pěti let umožnit, aby lékaři napravovali ledviny ztrácející funkčnost již v raných fázích tím, že do nich zavedou vypěstované organoidy, namísto toho, aby čekali, až se zhorší jejich funkce natolik, že je nutné je transplantovat. To by snížilo vysokou a často nenaplněnou poptávku po náhradních orgánech, na které se čeká celá léta.
Vypěstované ledviny mezitím zrychlí a zlepší testování nových léků. Lidské ledviny jsou zvláště zranitelné testováním, takže nalézt účinné léky je nákladné a časově náročné.
Rakouští vědci letos z kmenových buněk úspěšně vypěstovali „minimozky“, které kopírují složité lidské mozkové tkáně. Trojrozměrné shluky buněk odpovídající mozku embrya by měly pomoci lépe pochopit mechanismy vývoje lidského mozku i příčiny některých vývojových poruch.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).