Až půlka lidí s depresí nikdy nejde k lékaři, pomoci může linka

11. 10. 2010 8:11
přidejte názor
Autor: Redakce
Až polovina lidí, kteří trpí depresí, nikdy nenavštíví odborného lékaře. Nejčastějším důvodem je negativní nálepka, které se tito lidé obávají, tvrdí ředitelka Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví Barbora Wenigová.


S výzvou „Nebuďte už sami v davu“ je do 17. října zprovozněna bezplatná anonymní telefonní poradna pro lidi, kteří potřebují vyřešit své psychické problémy.

Každý den od 16:00 do 20:00 jsou na lince 800 137 427 odborníci z řad psychologů a psychiatrů připraveni poskytnout volajícím akutní pomoc a rady. Při příležitosti Světového dne duševního zdraví, který připadá na neděli, telefonní poradnu zřídilo Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví ve spolupráci s Evropskou asociací proti depresi.

Cílem kampaně je přispět k začlenění lidí s duševním onemocněním do běžného života společnosti a k odstranění přetrvávajících mýtů a předsudků o duševně nemocných.

Deprese je typickým příkladem onemocnění, jehož vinou se lidé uzavírají sami do sebe, ztrácejí sebevědomí a trpí zpřetrhanými sociálními kontakty se svými nejbližšími i okolím.

Psychiatrické choroby patří v žebříčku diagnóz k nejčastějším. Přesto na ně zbývá jen 3,6 procenta ze státního rozpočtu na zdravotnictví. „Je to jeden z důvodů, proč v rozměru péče o osoby s duševním onemocněním zaujímáme v rámci Evropy poslední místo a zaostáváme i za takovými státy, jako jsou například Rumunsko a Bulharsko,“ uvedl přednosta kliniky psychiatrie Fakultní nemocnice v Olomouci Ján Praško.

Celkem je podle něj s duševní poruchou léčeno asi pět procent obyvatel ČR - většinou trpí depresemi a dalšími poruchami nálady, neurotickými obtížemi a demencí. Na základě statistických srovnání s dalšími státy Evropy by však ošetření potřebovala přibližně další dvě až tři procenta lidí, uvedl.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?