Poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud od letošního ledna. Koalice počítá od příštího roku se zrušením poplatku za recept a návštěvu lékaře.
„Je to pozitivní zpráva pro české zdravotníky, že vláda splní svůj závazek kompenzovat výpadek poplatků poskytovatelům ze státního rozpočtu,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nemocnice kompenzaci výpadku uvítaly, podle odborářů to ale ke stabilizaci resortu nestačí, žádají i další kroky, například odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven.
Zákonná povinnost
Rozhodnutí vlády uvítal i šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD), podle kterého pomůže stabilizaci krajských nemocnic. Opatření naopak kritizuje ODS, podle jejího ekonomického experta Jana Skopečka tím vláda prohlubuje zadlužení země.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll ČTK řekl, že peníze se do resortu dostanou od 1. července navýšením odvodů státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce ze 787 na 845 korun. Toto navýšení potrvá i příští rok, resort dostane navíc 4,2 miliardy korun, uvedl.
Nemocnice by podle Němečkova plánu měly dostat miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu. Pojišťovny budou muset tyto peníze rozdělit nemocnicím, ministr jim to chce uložit zákonem.
Valorizace na vodě
Z navýšení pro příští rok dostanou znovu 2,1 miliardy korun nemocnice a další 2,1 miliardy by měly jít na kompenzaci poplatků za recept a návštěvu u lékaře, které chce koalice zrušit.
O pravidelné valorizaci odvodů státu, kterou Němeček pro příští roky také navrhoval, se podle Štolla případně ještě bude jednat. Němeček v materiálu navrhoval pravidelné zvyšování této platby státu do zdravotního pojištění od ledna 2016, a to podle růstu průměrné mzdy. V návrhu měl i odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven 5,5 miliardy korun, z nich 3,7 miliardy jsou pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Pozor na střet zájmů, varuje Babiš
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už minulý týden uvedl, že pokud má uvažovat o uvolnění peněz, musí zdravotnictví projít systémovými změnami. Zmínil centrální nákupy léčiv a přístrojů. Zdravotní pojišťovny by podle něj také měly zveřejnit, kolik platí které nemocnici za stejné výkony. „Zdravotnictví je netransparentní resort. Trváme na tom, aby rozkryl toky peněz,“ řekl Babiš. Žádal také, aby v orgánech zdravotních pojišťoven nebyli lidé, kteří vlastní zdravotnická zařízení. V této souvislosti zmínil člena rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Petra Zimmermanna.
Němeček k tomu řekl, že kroky ke zvýšení efektivity už dělá. „Považuji také za nepřijatelné, aby vlastníci zdravotnických zařízení byli ve správní radě VZP,“ řekl Němeček. Chce kvůli tomu navrhnout změnu zákona, která takový střet zájmu znemožní.
S pojišťovnami ministr vyjednal, že přestanou dávat peníze na přetahování pojištěnců. Zřídí přístrojovou komisi, v níž budou zástupci ministerstva, pojišťoven, lékařské komory a odborných společností posuzovat nákupy drahých přístrojů pro nemocnice.
Zpřísní dohled nad státními nemocnicemi, bude požadovat od ředitelů pravidelný přehled hospodaření. Od příštího roku chce zlepšit přístup k informacím pro pojištěnce. Předpokládá, že všechny zdravotní pojišťovny umožní pacientům, aby se on-line dostali ke svým účtům vykázané péče.