Prioritou je postupná demontáž sankcí, které zlomily barmskou ekonomiku. Nesmí se to ale dělat přes noc. Přechod k demokracii u jednoho z nejchudších asijských národů teprve začíná a ve vzduchu musí zůstat nabídka dalších odměn, která by měla otupit snahy reakčních sil zvrátit vývoj ještě před všeobecnými volbami v roce 2015.
Nyní má Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jen pramalou moc; obsadila jen asi šest procent křesel v parlamentu, v němž sedí 664 lidí. Ale doplňovacím volbám dodala kredit sama Su Ťij, která věří, že barmský režim myslí své reformy vážně. Mezinárodní společenství pak po jejím vzoru vnímá volby jako milník.
Příliš dlouhý apríl
Zuzana Zvolenská, příští ministryně zdravotnictví, se domnívá, že zvýšení platů zdravotních sester, jež se mělo podle zákona odehrát do neděle, ale nemocnice ani lékaři na něj nemají peníze, bylo „nepříjemným aprílovým žertem“ odcházejícího ministra Ivana Uhliarika. Není tomu tak. Situace je horší. Základem aprílových fórů je přece moment, kdy vtipálek zakřičí „Apríl!“ V tu chvíli víme, že jsme naletěli. Někdo se zasměje, někdo urazí, život jde dál. V našem zdravotnictví to ale neplatí. To, co je zoufalé prvního dubna, bude stejně zlé i druhého a třetího.
A když se s tím rychle něco neudělá, bude ještě hůř. Není možné, aby byl porušován zákon, podle nějž měly sestry k začátku dubna dostat přidáno. Nátlak na sestry, výhrůžky propouštěním či jejich formální přeřazování na jiná místa jsou zkrátka protizákonné. Co zbývá? Prvním krokem státu musí být navýšení plateb za státní pojištěnce. Stát je největším neplatičem v systému. Tento apríl trvá už dvě dekády.
Rozděl a diskriminuj
Když posvítíte do temných koutů americké politiky, nikdy není hezké vidět, co se vyrojí. Minulý týden odtajnil federální soudce v Maine poznámky Národní organizace pro manželství, jedné z nejmohutnějších skupin bojujících proti manželství homosexuálních párů. Ukazuje se, že tato skupina je skrz naskrz politická. Největší hrůzu budí strategie, které mají dělit společnost podle rasových a etnických klíčů. „Strategickým cílem je vrazit klín mezi gaye a černochy, dvě klíčové skupiny demokratických voličů,“ říká jedna z poznámek. To není blouznění marginální skupinky.
Mitt Romney, Rick Santorum i Newt Gingrich se k této skupině veřejně hlásí a podepsali její výzvu, aby příští prezident tvrdě bojoval proti homosexuálním sňatkům. Teď, když vyplul na povrch zvrhlý politický přístup této skupiny, Romney i ostatní by měli přispěchat se svým odmítnutím. Žádné závody ale nevidíme.