Barva a tvar tablet jsou pro pacienty důležité, říkají experti

19. 7. 2013 5:59
přidejte názor
Autor: Redakce
Barva tabletky, její tvar a vzhled krabičky jsou pro řadu pacientů důležité. Zjištění agentury Foxo, že pro třetinu lidí má význam, pokud má lék jinou barvu než bílou, potvrzují zkušenosti lékárníků. Mluvčí lékárnické komory Aleš Krebs ČTK řekl, že někteří pacienti, když dostanou lék jiné barvy, tvrdí, že neúčinkuje.


„Je to individuální, ale je fakt, že někteří pacienti jsou fixováni na barvu nebo tvar tablety, a třeba i na to, jak vypadá krabička,“ uvedl.

Krebs se setkal s touto reakcí třeba u Rohypnolu, dřív zneužívaného po rozpuštění v nápoji k uspávání obětí trestných činů. Pro varování obětí se začal lék barvit. Pacienti si na to ale nezvykli a tvrdili, že jim barevný lék nezabírá. Naopak u tablet s účinnou látkou ibuprofen se lidé často dožadují růžových tablet a bílé považují za méně účinné.

Podle Lenky Netušilové ze společnosti iElement se barvení užívá při výrobě většiny léků. „Je omyl se domnívat, že bílé pilulky jsou zdravější, protože prý neobsahují barviva. Mohou obsahovat titanovou bělobu, která se dává například do žvýkaček a krmiv pro zvířata,“ řekla ČTK.

Barviva jsou prostředkem pro zlepšení vzhledu léků a umocnění psychologického účinku. Na trhu, kde dominuje u tablet bílá, tak například růžová je důležitým prvkem pro snadnější zapamatování i podporu správného dávkování.

„Osobně preferuji barevně i tvarově výrazné pilulky, protože snižují pravděpodobnost, že pacienti omylem spolknou jinou pilulku, než mají,“ řekla ČTK lékařka Eva Pluhařová.

Krebs doplnil, že reakci pacientů lze přičíst mimo jiné i placebo efektu. Na část pacientů působí i neúčinná látka, protože si myslí, že dostali látku účinnou. „Uvádí se ve statistikách i přes 30 procent placebo aktivních pacientů. Tam skutečně, kdybychom změnili barvu tablety nebo krabičku, ztratí k léku důvěru a nebudou ho užívat,“ řekl Krebs.

Právě tato reakce pacientů je podle něj jedním z důvodů, proč se plošně nedají nahradit drahé originální léky levnějšími kopiemi, tzv. generiky. Když si pacient zvykne na originál určité barvy a tvaru, je obtížné ho převést na lék se stejnou účinnou látkou, ale jiného vzhledu.

Barvy ovlivňují vnímaný účinek léku, existuje vztah mezi barevností léků, která ovlivňuje centrální nervový systém, a indikacemi, pro které se užívají. Modrá a zelená barva jsou spojovány s uklidňujícími účinky a jsou využívány převážně u uklidňujících léků - sedativ a hypnotik, zatímco například červená a žlutá navozují povzbuzení a jsou to spíše barvy stimulujících léků a antidepresiv.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?