S barvením vlasů v těhotenství raději počkejte do druhého trimestru. Na co si ještě dát pozor?

26. 8. 2021 0:00
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Nevíte, zda je barvení vlasů v těhotenství bezpečné? Přestože neexistují důkazy o tom, že by malé množství chemikálií obsažených v barvách na vlasy, které pronikne do pokožky hlavy, nějak mohlo poškodit vaše miminko, je lepší zvolit šetrnější alternativy, jako je henna nebo melír. Někteří odborníci také doporučují s barvením počkat až do druhé trimestru. Zajímá vás, na co si dát při výběru barvy a v průběhu barvení pozor?


Je barvení vlasů v těhotenství bezpečné?

Ačkoli je výzkum v této oblasti prozatím poměrně omezený, většina studií naznačuje, že chemikálie nacházející se v semi-permanentních i trvalých barvách na vlasy nejsou vysoce toxické a lze je bezpečně používat během těhotenství.

Navíc může být pokožkou absorbováno jen opravdu malé množství barviva na vlasy na to, aby bylo schopné dostat se až k plodu. Toto malé množství jako takové tedy není považováno za škodlivé pro plod.

Často se však doporučuje počkat s barvením až do druhého trimetru. Pro bezpečnější barvení během těhotenství také můžete zvolit přeliv nebo semi-permanentní barvu vlasů bez amoniaku a bělidel. Nejbezpečnější variantou je pro vás v tuto chvíli přírodní henna. Přestože nevydrží tak dlouho jako permanentní barvy, je šetrnější k vaší pokožce.

Melír jako šetrnější alternativa

Pokud jste světlejší typ a váháte, zda použít na vlasy trvalou barvu během těhotenství, existuje několik bezpečnějších alternativ, které můžete zvážit. Například když si do vlasů necháte udělat pouze melír, snížíte jakékoli riziko, protože barvivo se nanáší pouze na prameny vlasů a nedotýká se pokožky hlavy.

Barvení vlasů hennou v těhotenství

Šetrnou možností, kterou lze během těhotenství využít, je barvení hennou. Pokud použijete přírodní hennu, jejíž složení je výhradně rostlinné, tedy bez přidaných chemikálií, lze ji bezpečně nanést na vlasy nebo pokožku. Přírodní henna bývá zpravidla hnědá.

Často se doporučuje jako alternativa, pokud se chcete během těhotenství vyhnout chemickým barvám na vlasy. Poskytne vašim vlasům semi-permanentní barvu a zpravidla je k dispozici v několika odstínech.

Pozor na černou hennu

Na rozdíl od hnědých přírodních typů, černá henna zpravidla obsahuje barvivo zvané para-fenylendiamin (PPD), což už tak bezpečné není. Přestože by malé množství, které pronikne do pokožky, nemělo miminku nijak uškodit, může způsobit dermatitidu a závažné alergické reakce.

Před použitím jakékoli henny si tedy vždy důkladně přečtěte příbalový leták. Pokud se po použití henny objeví alergická reakce, raději vyhledejte lékaře. Tento typ henny se také běžně používá pro dočasná tetování hennou v turistických letních destinacích, takže i na to je dobré dát si pozor.

Barvení vlasů na začátku těhotenství

Aby se minimalizovalo potenciální poškození vyvíjejícího se plodu, někteří odborníci nedoporučují barvení vlasů v prvních 12 týdnech těhotenství. Na barvení vlasů byste tedy raději měly počkat až do druhého trimestru. Rychlý růst a vývoj miminka probíhá totiž právě během prvního trimestru. Během této doby je nejdůležitější zajistit vašemu dítěti bezpečné prostředí.

Reakce vlasů na barvu v těhotenství

Pamatujte, že těhotenství může ovlivnit normální stav vašich vlasů a zároveň to, jak budou na barvu reagovat. Změny hormonů mohou způsobit, že barva nebude působit na vaše vlasy stejným způsobem jako dříve, takže výsledek nemusí být takový, jaký očekáváte. Je tedy dobré nejprve vyzkoušet barvu jen na několika pramíncích, abyste se ujistily, že získáte požadovaný výsledek.

Těhotenství a barvení vlasů: na co si dát pozor

Barva na vlasy může vytvářet toxické výpary. Ujistěte se tedy, že nanášíte barvu v dobře větraném prostoru s otevřeným oknem, aby se omezilo množství výparů, které vdechujete. Při barvení je také důležité používat rukavice. Toto opatření snižuje množství chemikálií, které se absorbují do pokožky.

Jestliže máte stále pochyby o barvení vlasů v těhotenství, lékař vám může také poradit a zodpovědět vaše otázky, proto se na něj s tímto dotazem neváhejte obrátit během vaší prohlídky. Pokud se rozhodnete barvit si vlasy v těhotenství, dodržujte tato bezpečnostní opatření:

  • Pečlivě si pročtěte pokyny, které jsou součástí balení
  • Při nanášení barvy na vlasy použijte rukavice
  • Otevřete během barvení okno
  • Nenechávejte barvivo na vlasech déle, než je uvedeno na obalu
  • Pokud během nanášení barvy začne pokožka svědit, přestaňte a opláchněte ji
  • Po použití barvy na vlasy důkladně opláchněte pokožku hlavy

Zdroje: tehotenstvi.cz, flo.health.com, idnes.cz, babyonline.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?