„Neplodnost znamená velkou emocionální zátěž. V kritických případech vede i k rozpadu páru,“ řekl Jan Šulc z Centra reprodukční medicíny Gest. Pro ty, kteří hodně touží po dítěti, ale nedaří se jim, je proto důležité navštěvovat také psychologa. Zdaleka ne všechny páry mohou totiž samostatně řešit náhle vzniklé problémy.
Podle statistických údajů trpí poruchou plodnosti zhruba 15 procent párů. Počet takto postižených žen a mužů je asi půl na půl. Lékaři však upozorňují, že stále víc stoupá mužská neplodnost. Dnešní norma, kdy je muž z hlediska plodnosti považován za zdravého, je podle výzkumů o polovinu nižší než před 15 lety.
„Plodnost mužů klesá. Více než polovina problémů je nyní na straně mužské populace,“ uvedl Šulc. Podle odborníků má na mužskou plodnost negativní vliv také dlouhá jízda na kole, nadměrná fyzická zátěž či užívání návykových látek.
V rámci Měsíce reprodukčního zdraví nabízejí některé kliniky tento měsíc anonymní vyšetření zdarma. „Provedení spermiogramu může odhalit případný problém a umožní reagovat včas,“ uvedl Šulc.
Lékaři poukazují na trvalou tendenci snižování kvality mužského ejakulátu během posledních čtyř desetiletí. Za příčinu je považován zvýšený výskyt umělých estrogenů, tedy ženských pohlavních hormonů v organismu muže.
Podle studie zveřejněné na květnovém andrologickém sympoziu v ČeskémKrumlově byl u reprezentativního vzorku českých mužů vyšetřených v letech 1970 až 2005 zjištěn normální spermiogram jen u 48 procent. V 60. letech minulého století se přitom mělo za to, že zdravé spermie mělo asi 70 procent mužů.
Metropolitní epres