Bioaktivní látky v zeleném čaji a karcinom

24. 1. 2008 10:07
přidejte názor
Autor: Redakce
Studie na kuřácích ukazují, že bioaktivní látky v zeleném čaji působí na geny, které hrají důležitou roli v náchylnosti k rakovině a v opravách porušené DNA. Podle výsledků výzkumu prezentovaných na čtvrtém mezinárodním sympoziu o čaji a lidském zdraví, sponzorovaném Americkou Cancer Society a dalšími vědeckými společnostmi, přibývá důkazů, že čaj má antikancerogenní efekt...


Doktorka Hakimová se zabývá studiem efektu zeleného a černého čaje posledních 10 let a na této konferenci podala zprávu o výsledcích po ukončení druhé fáze randomizované kontrolované trojramenné studie na těžkých kuřácích, kteří jsou v kategorii vysokého rizika karcinomu plic.

DALŠÍ ČLÁNKY Z AKUÁLNÍCH ZDRAVOTNICÝCH NOVIN ČTĚTE
ZDE

Sledovala vliv čtyřměsíčního podávání 4 šálků bezkofeinového zeleného čaje, černého čaje nebo vody denně na 8-OHdG (8-hydroxydeoxyguanosid, což je biomarker poškození DNA) v moči. Tato studie také zjišťovala modifikační efekt čaje na dva genotypy participujících: jeden z nich byl GSTMI (ovlivňující sklon ke karcinomům), druhý byl hOGGI (gen zapojený do opravy poškozené DNA).

Pití čaje mělo ochranný efekt

Vyvolané změny byly signifikantní u všech kuřáků bez ohledu na genotyp. Jelikož pití čaje nemělo žádné škodlivé vedlejší účinky, je čaj podle doktorky Hakimové ideální chemopreventivní látkou. Těžcí kuřáci jsou velmi vhodnou skupinou ke studiu, neboť se u nich s vysokou pravděpodobností vyvine dysplazie, a pití čaje by jim mohlo pomoci v obraně proti invazivnímu karcinomu. Na kuřácích je také možno úspěšně studovat vliv čaje na změny biomarkerů po oxidativním stresu (jenž je mediátorem vývoje rakoviny plic), které zahrnují také F2-izoprostany, kysličník dusný a antioxydativní enzymy.

Doktorka Hakimová v současnosti analyzuje data ze šestiměsíční randomizované, kontrolované a dvojitě zaslepené studie intervence čaje u kuřáků a bývalých kuřáků s chronickou obstrukční chorobou plic po 25 nebo více letech kouření. Má v úmyslu vyvinout bezpečný model pro další klinický výzkum chorob spojených s oxidativním stresem, jako je rakovina a některé srdeční choroby.

Její výzkum staví na výsledcích předchozích prací in-vitro jiných výzkumníků. Například je známo, že katechiny v čaji jsou antioxidační flavonoidy, působící na proliferaci, apoptózu a expresi genu u metastazujícího karcinomu plic. Byly studovány v tkáňových kulturách buněčné linie NCT-H460 a ukázalo se, že vedou ke snížení proliferace maligních buněk.

Další přednášky na tomto sympoziu také poukázaly na roli čaje v kontrole udržování váhy a účastníci konference usoudili, že tato informace bude důležitá pro dvě třetiny americké populace, která má nadváhu nebo je obézní. Předběžná data naznačují, že zelený čaj, bohatý na katechiny, pravděpodobně pomůže v úsilí o snížení váhy, a to hlavně snížením objemu orgánového tuku, k čemuž dochází zvýšením výdeje energie v klidu.

Rozmanitá výživa a fyzická aktivita

Je známo, že asi jedna třetina úmrtí na rakovinu je následkem nepřiměřené stravy, fyzické neaktivity a obezity, a je jisté, že jídlo a pití obsahují látky, jež toto zapříčiňují. Výživa je však komplexní problém a bylo by chybné se koncentrovat jen na jednu z výživných látek jako na chemopreventabilní. Nikdy nejde o jednu jedinou látku v jídle či pití, která by byla sama o sobě zodpovědná za snížení rizika karcinomu - to je také hlavní důvod, proč se veřejnosti doporučuje, aby každý den jedla rozmanité ovoce a zeleninu. Mezi těmito látkami stojí čaj jako chemopreventabilní agens na předním místě.

Má navíc výhodu, že není moc drahý, je bezpečný a není třeba organizovat rozsáhlé studie, aby byla jeho bezpečnost potvrzena. Na kohortě 184 tisíc amerických mužů a žen registrovaných ve druhé fázi studie prevence rakoviny se sleduje incidence a mortalita. Během roku budou vyhodnocena data o vlivu výživy.

(Zdroj: Oncology Times, November 2007, p. 10)

MUDr. Milena Lesná, Zdravotnictví a medicína

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?