Bohatí lidé žijí déle, říká studie

27. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lidé v bohatých evropských zemích žijí o poznání déle než obyvatelé států s nižšími průměrnými platy. Česko patří v obou ukazatelích v Evropě k průměru. Nejlépe je na tom Švýcarsko, nejhůře naopak Rusko a postsovětské republiky...


Nejlépe jsou na tom Švýcaři a Švédové, nejkratší průměrný věk je v Rusku, Bělorusku a Moldavsku

Vyplývá to ze statistiky OECD, kterou zveřejnil analytik serveru Měšec.cz Petr Gola.

Důvodem vyššího věku dožití v bohatších zemích je podle analytiků především lepší úroveň zdravotnictví a všeobecně vyšší kvalita života. „Existuje závislost mezi výší přepočtené průměrné mzdy v zemi a délkou průměrného věku,“ upozornil Gola.

Nejvyššího průměrného věku se dožívají občané Švýcarska, Švédska (80 let) a Rakouska, Francie, Norska a Belgie (79 let), tedy bohatých, ekonomicky prosperujících západoevropských zemí.

Naproti tomu občané nejchudších zemí Evropy (Ukrajiny, Běloruska a Moldavska) se dožívají v průměru o 12 let méně. „Ekonomický pokrok zvyšuje bohatství, vědecké poznatky, kvalitu života, pracovní prostředí, naopak snižuje podíl zdraví škodlivé práce,“ řekl Daniel Münich z ekonomického institutu CERGE.

Ruku v ruce s růstem ceny lidského života to podle něj vede k lepšímu zdravotnímu stavu a kvalitnější zdravotní péči.

Větší investice do lékařské péče

Hlavní důvod, který lze seriózně ekonometricky potvrdit, je podle analytika PPF Pavla Kohouta ten, že obyvatelé bohatších států dávají více peněz do moderních léků a technologií. „Životní styl a jiné faktory jsou méně důležité,“ míní.

Kvalita zdravotnictví je ovlivněna především množstvím peněz, které do něj proudí, doplnil Gola. Dříve smrtelné nemoci dokážou lékaři léčit, ale lékařské přístroje, chod nemocnic a zřizování speciálních ordinací jsou velice nákladné.

Nejvíce peněz do zdravotnictví z evropských zemí jde ve Švýcarsku a Norsku (více než 3000 dolarů na občana a rok). Nejméně peněz ve zdravotnictví je v nečlenských zemích EU, z členských zemí unie je potom na tom nejhůře Polsko (654 dolarů), uvedl Gola.

V Česku je průměrný věk dožití 75 let. Průměrná měsíční mzda činí 18 035 Kč, což je 7100 euro za rok. Protože je však v Česku levněji, než činí průměr za Evropskou unii, je průměrná mzda dle kupní síly 8265 euro (22 585 Kč).

Obdobná situace je i v ostatních zemích východní Evropy. Naopak v západní Evropě je průměrná mzda vyšší, než činí její přepočet podle kupní síly.

*

Délka života

a roční příjem v euro

Švýcarsko 80 19 650

Švédsko 80 13 975

Francie 79 16 706

Německo 78 16 207

Česko 75 8 265

Slovensko 73 6 267

Ukrajina 68 1 853

Bělorusko 68 1 815

Moldavsko 67 783

Rusko 66 3 750

Pramen - OECD

ČTK

**

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?