Proč není v boskovické nemocnici v provozu fotovoltaická elektrárna. To nyní zjišťuje policie. Nemocnice měla už před rokem získávat z elektrárny energii a tím ušetřit. Zbytek pak mohla prodat a vydělané peníze použít na vylepšení toho, co je v nemocnici potřeba. Protože z projektu sešlo, přišla nemocnice o statisíce korun, které stálo zpracování projektu.
Fotovoltaické panely měly ležet na střeše nemocnice již loni. Plán však ztroskotal na tom, že společnosti E.ON nedošla včas žádost o připojení do sítě. V té době vedl nemocnici Jaroslav Černý. Ten loni dostal podmínku za zneužívání informací v obchodním styku. Z postu šéfa nemocnice jej ještě předtím odvolali boskovičtí radní. Nemocnici, která patří městu, vede po Černém už přes rok Rostislav Verner. Právě ten nechal záležitost s fotovoltaickou elektrárnou prověřit na policii.
„Pokud by bývalé vedení dodrželo všechny termíny, mohla již elektrárna nemocnici vydělávat peníze. Do projektu navíc nemocnice investovala několik set tisíc korun. Chceme tedy prověřit, jestli nedošlo v projektu k zanedbání, které vedlo k porušení zákona,“ sdělil pro ČTK Verner.
Že se případem zabývají kriminalisté, potvrdila blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. „Jsme na začátku, shromažďujeme a vyhodnocujeme důkazy. Víc teď říct nemůžu,“ uvedla.
Současné vedení nemocnice chtělo ještě loni dojednat postavení elektrárny. Zástupci energetické společnosti E.ON ale nemocnici oznámili, že připojení do její distribuční sítě již není možné. „Momentálně tak nemá smysl o stavbu fotovoltaiky usilovat,“ dodal Verner.
Záležitost chtějí prověřit i boskovičtí radní. „Nemocnice nepodala žádost o připojení do sítě v řádném termínu. To se stát může. My ale musíme vědět, proč k tomu došlo,“ řekl starosta Jaroslav Dohnálek.
Bývalý jednatel nemocnice Jaroslav Černý je věcí znechucený. Podle něj elektrárna nestojí proto, že nemocnice neměla šanci získat dotace.
„V roce 2009 jsme zařadili fotovoltaickou elektrárnu do plánu investičních akcí na rok 2010. Rozpočet čítal čtyři a půl milionu korun a my jsme tehdy mohli získat dotace ve výši dva miliony korun. Na přelomu s rokem 2010 ale stát rozhodl, že fotovoltaiky nebude podporovat. Bez dotací nemocnice na stavbu peníze neměla,“ vysvětlil Černý. Podle něj pak padlo rozhodnutí, že pokud nemocnice nezíská příspěvek, který elektrárnu zaplatí minimálně z poloviny, stavět nebude. „Byl by to hazard,“ podotkl Černý.
Bývalý jednatel se hájí také tím, že dělníci měli začít na fotovoltaice pracovat v polovině roku 2010. V té době však Černý už v křesle šéfa neseděl. „Navíc nemocnice nepřišla o tak velkou sumu peněz. Zpracování projektu stálo tři sta tisíc korun,“ dodal.