Po celé zemi bude zřízeno přes 300 zdravotnických středisek, která budou poskytovat péči v městských oblastech, kde je vysoký počet narkomanů závislých na cracku. A fungovat bude také kolem 600 dočasných útulků, které budou monitorovat rekonvalescenci léčených.
Úřady počítají také se zvýšením počtu policistů, kteří střeží oblasti s vysokou spotřebou drog. Větší úsilí bude věnováno i vypátrání a zatýkání obchodníků s narkotiky.
Velmi agresivní droga crack je směs kokainu upravená s kuchyňskou sodou - většinou se kouří s tabákem nebo marihuanou a závislost na něm vzniká nejpozději po několika dávkách, přičemž za krátkou dobu narkoman potřebuje již kolem 20 až 30 dávek denně.
Po požití cracku je koncentrace hydrochloridu kokainu v mozku během několika minut maximální a vyvolává mimořádně euforický prožitek, který ale trvá jen chvíli a poté koncentrace opět rychle klesá. Dostavuje se silná deprese, agresivní, panické a zkratové chování a silná potřeba další dávky. Při delší době užívání vzniká na mozku, v plicích a v srdci trvalé poškození.
Kouření cracku provází praskot, který dal této droze její anglický název.