Breussova dieta

12. 1. 2018 11:41
2 nové názory
Zdroj: Redakce

Breussova dieta, kterou držíte 42 dní, slouží k detoxikaci a odtučnění organismu. Jedná se o očistnou kúru, která údajně pomáhá i lidem nemocným rakovinou.Parametry

Vhodná pro: muž / žena

Věková kategorie: 20 až 30 / 30 až 45 / 45 až 65 / 65 a více

Zhubnutí za měsíc: 10 kg

Cvičení k dietě: nikdy

Princip diety

Breussova dieta není dieta jako taková. Spíše se jedná o očistnou kúru, která by se měla dodržet 42 dní. Jejím autorem je přírodní léčitel Rudolf Breuss, který dietu sestavil zejména za tím účelem, aby pomáhala nemocným s rakovinou. Ale Breussovu dietu drží nejen lidé s rakovinou, ale také lidé, jež chtějí detoxikovat svůj organismus. Zdalipak dieta pomáhá nemocným s rakovinou, neporadíme. Někteří však tvrdí, že ano, jiní zase, že ne.

Breussova dieta má stanovena velmi přísná pravidla, která musíte dodržovat. Během diety pijete pouze zeleninovou šťávu a čaje. Není povolena konzumace žádných potravin. Denně můžete vypít 125 až 500 ml zeleninové šťávy a neomezené množství čaje. V rámci diety jsou povoleny následující druhy čajů – šalvějový, meduňkový, mátový a třezalkový. Čaje musí být neslazené.

Jelikož během očistné kúry nepřijímáte žádné potraviny, bude mít vaše tělo málo energie. V takovém případě byste neměli vykonávat žádnou náročnou sportovní činnost. Ale také se vyhněte tomu, abyste jen leželi v posteli či odpočívali.

Zeleninovou šťávu, která je základem Breussovy diety, si můžete připravit doma, nebo si ji koupit v obchodě. Níže vám uvádíme recept, jak si můžete zeleninovou šťávu připravit. Měli byste ji pít velmi pomalu. Zeleninová šťáva má tendenci odplavovat z těla veškeré škodliviny a zároveň poskytnout tělu potřebné vitamíny a minerální látky. Během Breussovy diety máte zakázáno také kouřit.

Jedná se o velmi drastickou dietu, a proto doporučujeme, abyste byli během jejího dodržování pod dohledem odborníka. Detoxikační kúru nemusíte držet celých 42 dní, ale doporučujeme ji dodržet jako jarní detoxikační kúru po dobu dvou týdnů. Budete-li Breussovu dietu držet, abyste zhubli, nejspíše můžete očekávat jo-jo efekt.

Co jíst při dietě?

Breussova dieta povoluje příjem pouze zeleninové šťávy. Připravíte si ji tak, že použijete 300 g červené řepy, 100 g mrkve, 100 g celeru, 30 g černé ředkve a 1 malou bramboru. Tuto syrovou zeleninu očistíte, oloupete, nastrouháte a dáte do odšťavňovače.

Co nejíst?

Během diety nesmíte jíst nic.

Výhody a nevýhody

Breussova dieta má jak výhody, tak i nevýhody. Mezi přednosti patří rychlý a velký úbytek kilogramů. Dále je výhodou detoxikace organismu a přísun velkého množství vitamínů a vlákniny. Ale jedná se o velmi drastickou dietu, po jejímž ukončení vás čeká jo-jo efekt.

Praktický tip

Během diety rozhodně nekuřte a vyhněte se náročným sportům. Nemusíte dietu držet 42 dní. Jako detoxikační kúra postačí pouze na 14 dní.

Hana Zapletalová (neregistrovaný)
Teď po znovu přečtení vidím, že sport v článku není zcela zapovězen, což je dobře :).
Hana Zapletalová (neregistrovaný)
Jedná se o skvělou dietu s velikým zdravotním účinkem. Velice oceňuji návod na výrobu šťávy doma z čerstvých surovin i informaci o přípustných čajích. Chybí však pár důležitých informací. Např. po skončení diety není vhodné hned začít jíst tak jako před dietou. Důležitý je minimálně týden, či spíš mnohem delší doba, po kterou člověk velice pomalu začíná jíst tuhou stravu. Začíná se syrovou zeleninou v malém množství, jedenou pomaloučku s důrazem na velice důkladné žvýkání. Tuky jsou jedny z podledních, které mají být do jídelníčku přidány. (U tuků bych začínala třeba až po 4-7 dnech syrovými a přes noc máčenými olejnatými semeny nebo ořechy či mandlemi a samozřejmě v maličkém množství.) S vařenou stravou také opatrně a postupně. Velice důležité je správné kombinování potravin. Vyhnout se kombinacím sacharidů s bílkovinami, tuků s bílkovinami a ovoce se zeleninou. Různé druhy bílkovin spolu také nejsou vhodné, proto je vhodné hlídat i správný časový rozestup mezi jídly (min 30 min po ovoci a min 2 h po jídlech obsahujících bílkoviny nic dalšího nejíst). Nadále hlídat pitný režim, ale nepít k jídlu ani brzy po něm. Otázka cvičení je velice individuální, ale mírné protahovací cviky bych doporučila každému a to klidně několikrát denně (stačí i jen 5 min v kuse). Kdo se cítí navíc (ale buďme k sobě upřímní), může cvičit, jak mu bude vyhovovat. Množství pociťované fyzické energie během diety je zcela individuální. Vlivu výživy na rakovinu i ostatní choroby, je obrovský. Samotná výživa ale nestačí. Ještě důležitější je vliv psychiky (které ale výživa může také hodně pomoci). Důležité je však nastavení mysli tak, že si chce člověk skutečně pomoci a že přebírá odpovědnost za své zdraví. Zájem toho, kdo se léčí, tedy jeho veliká vnitřní motivace, je tím nejdůležitějším faktorem. Na toto téma lze napsat ještě mnohé. Tak snad už jen, že: Pití šťáv určitě nezvýší přísun vlákniny, když ji odšťavováním odstraníme. Zeleninové šťávy samotné jsou však dostatečně čistící. S pitím zejména šalvějového čaje opatrně. Šalvěj je hodně silná, antibakteriální, používá se zejména na kloktání. Pít malými doušky a jen občas (pravděpodobně by člověku sama přestala brzy chutnat, ale spoléhat na to nelze). I ostatní bylinné čaje je vhodné střídat, proto je dobře, že jich je doporučeno více druhů. Vařila bych je spíš slabší. Krom toho je vhodné pít celkově dostatek tekutin (2 l denně je při detoxikaci naprosté minimum, doporučila bych spíš až 4 l). Proto doplnit nejlépe pramenitou, případně filtrovanou a převařenou vodou. Vodu, která není přímo ze studánky, je vhodné pít klidně teplou jako čaj tak, jak to člověku bude nejvíce vyhovovat. Přeji elán a pevné zdraví všem :). Na dotazy ráda odpovím, či poradím v rámci osobní konzultace. Více na www.zdravivnas.cz nebo www.zdravi-v-nas.webnode.cz
  • Našli jste v článku chybu?