Británii zatím nečekají přísnější regule farmaceutického průmyslu

20. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Britští zákonodárci by rádi zavedli přísnější pravidla pro marketingové aktivity farmaceutického průmyslu. Vláda se ale domnívá, že stávající zákony jsou plně dostačující. Zástupci pacientů se obávají, že vláda promarnila možnost změnit mocný průmysl k lepšímu...


Londýnský parlament a vláda mají na věc jiný názor

Britští poslanci poukázali na to, že dnes jsou léky předepisovány ještě předtím, než jsou známy jejich vedlejší účinky. Marketing léčiv má přitom při prodeji velký vliv.

Parlament by přivítal reformu tamního úřadu pro kontrolu léčiv (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency - MHRA), který by měl mít větší nezávislost na farmaceutických firmách. Někteří poslanci navrhovali, aby úřad pro kontrolu léčiv mohl rozhodnout o stažení léku i ve chvíli, kdy je už léčivo na trhu.

Vláda proti

Podněty poslanců však vláda nevyslyšela. Poukázala na to, že současná opatření na kontrolu léčiv jsou dostatečná. Už dnes jsou prý praktičtí lékaři vyzýváni k tomu, aby upozorňovali úřady na jakékoliv případy podezřelých vedlejších účinků daného léku.

Britská ministryně zdravotnictví Jane Kennedyová řekla, že farmaceutický průmysl s ročním obratem sedm miliard liber má dnes velmi důležité postavení na trhu. V Británii zaujímá třetí místo, hned po turistickém průmyslu a finančnictví. „Je naším společným zájmem, aby si farmaceutický průmysl udržel svou silnou pozici“.

Spíše než regulaci zvenčí navrhuje ministerstvo větší seberegulaci farmaceutických firem, které by měly vytvořit svůj kodex chování při propagaci léčiv.

Proti rozhodnutí ministerstva se ozvali ochránci práv pacientů, kteří poukázali na to, že vláda promarnila příležitost reformovat lékový průmysl.

„Postoj britské vlády signalizuje, že zůstanou neřešeny slabé stránky regulačního systému farmaceutických firem,“ napsal editor časopisu Which? Zdůrazňuje, že by měl být ustanoven zcela nezávislý úřad, který by nepodléhal tlakům tohoto mocného průmyslu.

„Taková změna je žádoucí, zvláště v době, kdy roste nabídka léků na trhu. Centrem zájmu britské vlády by měla být ochrana zdraví lidí,“ píše časopis Which?

ZDROJ: BBC News

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?