Britové chtějí lepší školy a nemocnice

24. 8. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Britské státní zdravotnictví má velmi špatnou pověst. Většina Britů považuje systém NHS již řadu let za jeden z nejvážnějších společenských problémů. Lichotivě o něm nemluví ani Světová zdravotnická organizace, která poměry v ostrovních ordinacích a nemocnicích považuje za jedny z nejhorších v západní Evropě...


Tím, čím jsou pro Francouze a Němce spory o pětatřicetihodinový pracovní týden, je v současné Británii reforma veřejných služeb: především zdravotnictví a školství.

Premiér Tony Blair ironicky řekl, že je velmi „potěšen“, protože Lídr opozičních konzervativců Michael Howard si jako hlavní téma do voleb, které ministerský předseda vypíše pravděpodobně na první polovinu příštího roku, zvolil právě reformu státního zdravotnictví.

Ironie v Blairově hlase není náhodná. Státní zdravotnictví má velmi špatnou pověst, většina lidí ho podle průzkumů již řadu let považuje za jeden z nejvážnějších společenských problémů.

Lichotivě o něm nemluví ani Světová zdravotnická organizace, jež poměry v ostrovních ordinacích a nemocnicích považuje za jedny z nejhorších v západní Evropě.

V Čechovi vyvolá britské zdravotnictví povědomý dojem: podobá se totiž tuzemskému, se všemi jeho neduhy. Stát garantuje bezplatnou péči financovanou z povinného pojistného. Problém je, že ji nedokáže zaručit.

„Na lékařské zákroky i návštěvu odborné ordinace se čeká velmi dlouho, protože chybějí lékaři, sestry i lůžka v nemocnicích,“ popisuje problémy v britských nemocnicích týdeník The Economist.

DÁLE ČTĚTE:
Registrace lékařů v Británii - odpovědi

Labouristický kabinet zvyšuje zdravotnický rozpočet - jen loni vzrostl o 10 procent - výkony nemocnic a lékařů však rostou výrazně pomaleji, o pouhá čtyři procenta.

Konzervativní deník Daily Telegraph přitom upozorňuje, že pokud by Blairův kabinet nezměnil hodnocení výkonů, byl by pro něj výsledek ještě horší. Ekonomové Britského statistického úřadu spočítali, že za poslední roky se produktivita ve zdravotnictví snížila o 15 procent.

Konec čekání

Tony Blair teď slibuje, že pokud se v Downing Street udrží i po volbách, nebude žádný Brit čekat na nemocniční zákrok déle než 18 týdnů. Loni bylo 150 tisíc Britů přijato do nemocnice až po půl roce.

Akutní případy jsou přitom často na náklady britských daňových poplatníků léčeny ve Francii.

Na zásadní reformu, která by znamenala hlavně větší konkurenci a možnost využít státní pojistné na služby privátních lékařů, však nesebrala za celou dobu odvahu ani Thatcherová.

Průzkum institutu YouGov přitom upozorňuje, že více než 60 procent Britů považuje možnost vybírat si nemocnici a mít větší kontrolu nad prací lékařů za klíčovou. Ostrovnímu zdravotnictví to podle nich chybí výrazně více než peníze.

Lenka Zlámalová, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?