Londýn -
Podle ministryně zdravotnictví Caroline Flintové jsou nová právní úprava nutná, aby zabránila neustále rostoucímu počtu fyzických i slovních útoků na lékaře, zdravotní sestry a další zdravotnický personál ze strany veřejnosti. Jen během loňského roku zaznamenala britská policie přes 60.000 fyzických napadení zdravotníků, konstatují vládní údaje.
Policisté jsou sice přivoláváni na pomoc, když dojde k fyzickému napadení zdravotníků, v případě verbálních útoků byl ale personál zatím bezbranný.
„Ke zdravotnickému personálu je nezbytné přistupovat s respektem. Je naprosto nepřípustné, aby tito lidé trpěli útoky ze strany těch, kterým pomáhají,“ zdůraznila Flintová. Proto prosazuje, aby osoby, které se dopustí slovního napadení zdravotníků, byli postaveni před soud a potrestáni pokutou. Ředitelé zdravotních zařízení mají také dostat pravomoc nechat útočníky vyvést z nemocnic a z dalších zdravotních objektů.
Návrh zaručuje, že útočníkovi se sice dostane nezbytného ošetření, následně ale bude čelit obvinění z trestného jednání.
Z britských statistik vyplývá, že loni byl napaden každý pátý pracovník v zařízení pro duševně choré pacienty a že v nemocničních zařízeních musel čelit útoku každý 68. zaměstnanec. Odborové ústředny považují tyto údaje za šokující a proto stále hlasitěji požadují výraznější ochranu zdravotníků a volají po nulové toleranci vůči násilníkům.
ČTK
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
J.Repka
Citace z článku: Vloni byl napaden každý 5. pracovník v zařízení pro duševně nemocné. Nejsou přece jen lepší ta klecová lůžka? Co na to ty různé organisace na ochranu osobnosti a co na to paní Rowlingová? Ať si dělá pořádek doma…