Londýn -
Británie má státní zdravotnictví, které je řízeno vládou a financováno z rozpočtu. Vedle toho zde existuje i soukromý sektor, který se stará o menšinu pacientů.
Poslanci soudí, že pacienti, kteří musejí do nemocnice denně nebo kteří nemohou veřejnou dopravou, by měli mít parkování zdarma. Podobně by měli mít alespoň slevy ti, kteří pravidelně navštěvují své nemocné blízké. Poslanci se také domnívají, že zdravotní služba by neměla účtovat 49 pencí (asi 20 korun) za minutu telefonátu nemocnému k jeho posteli.
Parlamentní výbor se domnívá, že pacienti s nízkými příjmy by měli mít zavedenu maximální částku, kterou zaplatí za léky na předpisy. Navrhuje také, aby se ustavila komise, která přezkoumá veškeré příplatky ve zdravotnictví.
Poslanci ale také chtějí, aby vláda přezkoumala, zda by neměli pacienti platit za to, když bezdůvodně zmeškají dohodnutou návštěvu lékaře, a za to, když usilují na pohotovosti o léčbu běžných případů, s nimiž by mohli zajít za rodinným lékařem.
Pokud jde o parkování, britské státní nemocnice za ně podle zjištění parlamentního výboru ročně strží 78 milionů liber. Z toho 15 milionů platí zdravotnický personál, tedy zaměstnanci nemocnic. Pro pacienty jsou ceny podle poslanců přemrštěné, ale při tom do rozpočtu zdravotnictví přispějí necelou desetinou procenta. „Je nepřijatelné, aby lidé platili stovky liber za nutné léčení,“ řekl předseda výboru Kevin Barron.
ČTK