Poukázali na to britští vědci, o jejichž výzkumu informují agentury. Nicméně zdravotníci trvají na tom, že v důsledku používání tohoto léku se snížil počet hospitalizací, respektive úmrtí.
Výzkum prováděný mimo jiné časopisem British Medical Journal (BMJ) ukázal, že Tamiflu snižuje mírně příznaky nemoci během jednoho dne, ale údaje o případné redukci komplikací jsou stále nedostatečné.
Lék může snížit riziko pneumonie u jinak zdravých lidí, kteří chřipku chytili. Účinek je nicméně nepatrný a je nutné zvažovat vedlejší účinky i bezpečnost použití u zdravých osob.
Jejich závěry vyvolávají pochybnosti o širokém používání léku u lidí s jakýmkoliv druhem chřipky včetně prasečí. Vědci dospěli k závěru, že Tamiflu by neměl být používán rutinně proti sezonní chřipce. Shodují se však, že je zapotřebí provést další nezávislé výzkumy.
Jejich práce zpochybňuje nejen bezpečnost a účinnost Tamiflu, ale i regulační systém, který lék schválil.
Světová zdravotnická organizace se závěry vědců nesouhlasí. Podle ní údaje z celého světa ukazují, že Tamiflu může snížit vážnost příznaků prasečí chřipky. Nicméně doporučuje, aby byl tento lék rezervován hlavně pro lidi, u nichž hrozí komplikace - například těhotné ženy, staré lidi, děti a osoby se zdravotními potížemi. A upozorňuje také, že by měl být lék aplikován jen na doporučení lékaře.
„Vlády na celém světě utratily miliardy liber za lék, který vědecká komunita není v současnosti sama schopná posoudit,“ uzavřela editorka časopisu BMJ Fiona Godleeová.