„Naším dlouhodobým cílem je vybudovat veřejně dostupný informační systém o stavu znečištění prostředí toxickými látkami, a to nejen v národním, ale i v celosvětovém měřítku,“ řekl ředitel centra RECETOX Ivan Holoubek.
Vědci sledují rozšíření a dopady syntetických, ale i přírodních chemikálií, například toxinů sinic v povrchových vodách. Podílejí se také na mezinárodních studiích věnovaných chemickým látkám v prostředí nebo v potravinách, které mohou poškozovat zdraví a způsobují třeba lehké mozkové dysfunkce nebo autismus.
„Snažíme se určit faktory, které mohou nejvíce ovlivnit zdraví populace, a nejen to. Vyvíjíme nástroje, jež mohou chemické látky kontaminující životní prostředí odbourávat,“ uvedla pracovnice centra Jana Klánová.
V novém pavilonu mají vědci dokonalejší laboratorní vybavení, například hmotnostní spektrometry pro odhalování stopových množství různých toxických látek a kultivační zařízení pro experimentální kultury. Budova poskytne zázemí více než stočlennému týmu odborníků, ve kterém téměř 20 procent zaměstnanců a čtvrtinu doktorandů tvoří cizinci.
Celkový rozpočet čtyřletého projektu CETOCOEN, který začal v únoru 2010, činí 536 milionů korun. Nový pavilon stál 238 milionů korun, přístrojové vybavení si vyžádalo 143 milionů korun. Přístroje využitelné pro výzkum v oblasti chemie, toxikologie, epidemiologie i proteinového inženýrství využijí také zájemci z dalších institucí, včetně zahraničních.