Takzvanou echokardii dělají lékaři přes jícen. Vidí tak otevírání a zavírání srdečních chlopní, průtoky krve a okamžitě mohou nalézt problém. „Jsou výkony, které se bez 3D provést vůbec nedají. Tato technologie nám dá hodnotnou, zhuštěnou a vypovídající informaci, navíc je to snadné a rychlé,“ řekl novinářům lékař Josef Nečas.
Zdůraznil, že hodnotná je především možnost vidět srdce v chodu. „Dříve jsme mohli srdce vidět na patologii nebo na sále, ale bylo zastavené. Dnes už ho můžeme reálně vidět tak, jak funguje,“ uvedl Nečas. Sondu lékaři v Brně využijí na sále zhruba dvakrát denně a k tomu pomáhá i pacientům, kteří přijdou ambulantně. Po operacích sonda ukáže případné drobnosti, které je ještě potřeba opravit.
Brněnské pracoviště metodu 3D zobrazení srdce zavedlo jako první a má také nejvíce speciálních sond. Všichni lékaři z ČR, kteří metodou pracují, museli brněnským centrem projít a vyškolit se. „Vyškolili jsme zatím 30 českých echokardiografistů a deset lékařů z cizích zemí,“ řekl Nečas. Podle svých slov tak brněnští lékaři pomáhají postupnému přechodu obvyklého dvojrozměrného zobrazení srdce k zobrazení trojrozměrnému.