Brno začíná očkovat zaměstnance města kvůli epidemii žloutenky

16. 8. 2016 8:12
přidejte názor
Autor: Redakce
Brno začalo s preventivním očkováním sociálních pracovníků magistrátu kvůli epidemii žloutenky, která v posledních týdnech zasáhla Jihomoravský kraj a hlavně Brno. Celkem se naočkuje 333 pracovníků v sociálních službách, řekla ČTK Zuzana Taušová z tiskového střediska města.


Podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renaty Ciupek přesáhl od začátku roku počet nemocných žloutenkou 150 případů. Hygienici to označují za největší epidemii od počátku tisíciletí. V kraji je 1,2 milionu obyvatel.

Město se rozhodlo naočkovat pracovníky odboru sociální péče i zaměstnance příspěvkové organizace Centrum sociálních služeb. Kromě nich se naočkuje 260 městských strážníků. Podle města se právě tyto dvě skupiny při výkonu své práce vystavují zvýšenému riziku přenosu nákazy. „Chceme tak eliminovat šíření epidemie a chránit zaměstnance, kteří mohou přijít s možnou nákazou do kontaktu,“ uvedl primátor Petr Vokřál (ANO).

Náklady na očkování jsou necelé dva miliony korun a uhradí je město. Brno také plánuje za 400.000 korun naočkovat zhruba 300 lidí bez domova, kteří se pohybují na ulicích, v denních centrech nebo noclehárnách. U lidí bez přístřeší se počítá s jednorázovým očkováním, strážníci a sociální pracovníci podstoupí očkování vícekrát. Na situaci zareagoval i brněnský dopravní podnik, který čistí vozidla MHD silnější dezinfekcí.

Hygienici evidují od začátku roku do půli srpna přes 150 případů nákazy. „Oproti předchozím rokům je to desetinásobný počet. V uplynulém období přibývalo průměrně 10 případů týdně, nyní jsme evidovali 15 nových případů za týden,“ sdělila Ciupek.

Nakažení žloutenkou ji mohou šířit kolem sebe kontaktem. Hygienici proto varují lidi, aby si umývali ruce mýdlem a teplou vodou po každé návštěvě toalety a před jídlem. Virus vniká do těla ústy a z těla se vylučuje stolicí. Mezi příznaky patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a zežloutnutí očního bělma nebo kůže. Lidé se podle hygieniků mohou nákaze vyhnout i očkováním. Očkovací dávka stojí kolem 1000 korun, podávají se dvě.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?