Pardubice - že hledají další možnosti a zcela reálně uvažují o zaměstnávání zdravotních sester ze Slovenska.
Nábor na Slovensku
Nedávno vedení nemocnice využilo nabídky pardubického Úřadu práce zúčastnit se mezinárodní burzy práce v Dunajské Strede.
„Hodně jsme si od této akce slibovali, z náboru však nebylo nic. Prozatím jsme alespoň navázali kontakt s tamější zdravotnickou školou,“ dodal Jan Feřtek a opět zdůraznil, že nemocnice sice potřebuje zdravotní sestry, ale hlavně vysoce kvalifikované.
Ředitelka Úřadu práce v Pardubicích Jana Klimečková pokládá požadavek nemocnice za samozřejmý a pro dnešní dobu už typický. Podle jejích slov také další zaměstnavatelé, ať již z oboru strojního, elektrotechnického či dokonce ze zemědělství zvyšují své nároky na pracovní sílu a dávají přednost té nejkvalifikovanější.
Sto dvacet volných míst
„Výhodou pracovníků ze Slovenska je, že jim u nás odpadají problémy jazykové, a navíc donedávna měli Slováci stejný systém školství jako my. Jejich vzdělání je tudíž u nás okamžitě využitelné,“ připomíná ředitelka. Ve své nabídce přivezl pardubický Úřad práce do Dunajské Stredy 120 volných pracovních míst a spoustu informačních letáků a katalogů.
„Předpokládáme, že za dva měsíce, až bude po dovolených, se první příznivé dopady akce projeví v zájmu Slováků o práci u nás,“ říká ředitelka Klimečková. Její optimismus je podložen skutečností, že zatímco na Pardubicku se pohybuje míra nezaměstnanosti kolem pěti procent a v nabídce je 1500 míst, tak okres Dunajská Streda se potýká s dvacetiprocentní nezaměstnaností a měsíčně nabízí jenom osmdesát míst.
JIŘINA MIKEŠOVÁ, Pardubické noviny, 18.7.2001