Především to, že se zhoršení stavu českého zdravotnictví v důsledku krize v roce 2010 obává 89 procent hlasujících.
Jak ale podotkl prezident České lékařské komory Milan Kubek, „problémy českého zdravotnictví sice zhoršuje ekonomická recese, z velké části jsou však důsledkem chybných politických rozhodnutí“.
Dle generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka se samozřejmě krize projeví i ve zdravotnictví, ale jako výhodu vidí fakt, že zdravotní pojišťovny vstoupily do období recese s dostatečnými finančními rezervami, a příští rok proto zvládnou bez zásadních problémů.
Z odpovědí zdravotnických manažerů je rovněž evidentní, že výrazná většina z nich nepovažuje současný systém zdravotní péče v Česku za dlouhodobě udržitelný.
Jak ale shrnul bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, tento názor je přinejmenším zarážející, protože většinou v diskusích odborníci odmítají zcela zásadní reformy a mluví o postupné evoluci a úpravách současného systému.
„V anonymním hlasování zřejmě většina přiznala svou skepsi k možné úspěšnosti současného modelu zdravotnictví v ČR,“ dodal Kubinyi.
Mluvčí České asociace sester Irena Pejznochová to však vyjádřila jasně: “(Současný model) není udržitelný - jsou nutné systémový přístup ke zdravotnictví a radikálnější změny v celém systému.“