Dne 18. 9. 2012 MZ vyhlásilo veřejnou soutěž o návrh s názvem „Hospodárné a funkční elektronické zdravotnictví“, s termínem ukončení 17. 10. 2012.
Soutěžní návrh řešení musí obsahovat:
• napojení na Základní registry veřejné správy, včetně existujících a plánovaných Zdravotnických registrů,
• využití datových standardů na národní, evropské a světové úrovni,
• identifikaci pacienta obecně používanou v rámci EU,
• využití zkušeností a principů z mezinárodních projektů,
• využití již existujících dat poskytovatelů péče,
• zapojení zdravotních pojišťoven.
Zadavatel nepřipouští návrhy obsahující více řešení (variant), přípustné jsou pouze návrhy na celý předmět soutěže. Vítěz obdrží 900 tisíc Kč a následnou veřejnou zakázku na realizaci řešení eZdravotnictví může vyhrát kdokoli jiný.
Zúčastnil by se jen blázen
Komentovat vypsanou veřejnou soutěž je velmi jednoduché. Jedná se o průnik velkoústých prohlášení, megalomanských vizí a slibů typu „bude“, kombinovaných s pevně stanovenými částmi systému a tu a tam se střípky racionálních řešení, navrhovaných některými autory již před 15 lety.
Dosavadní centrální ukládání všech částí zdravotní dokumentace pacientů v rušeném systému IZIP č. 1 má být pro momentální potřebu lékaře nahrazeno v počítačové síti dočasně vytvořenou dokumentací pacienta ze všech elektronických záznamů jeho vyšetření, uložených na počítačích jím dříve navštívených lékařů. Místo dokumentace uložené v jednom centru momentálně sdílená dokumentace z mnoha jiných zdrojů. Je zřejmé, že takový virtuální systém je provozně, a tedy i finančně nesrovnatelně náročnější než jakékoli jiné řešení.
Vrcholem „podmínek“ soutěže je požadavek na podepsání licenční smlouvy soutěžícím účastníkem na bezplatný a výhradní převod práv užití jeho návrhů zadavatelem, které může MZ využít úplně, částečně, prodat třetí straně nebo je nevyužít vůbec. Jinak řečeno – k obrazu zadavatele se nehodící, byť i lepší části řešení může MZ jednou provždy zašlápnout do země.
Takové „soutěže“ se může zúčastnit jen blázen nebo firma, která již má požadované řešení připraveno, neboť jeho pouhé popsání dle požadavků zadavatele zabere minimálně onen vymezený měsíc. Kdo vyhraje, uvidíme po vyhodnocení soutěže, dovoluji si předpovědět, že ostatní případní účastníci budou pouze za užitečné idioty.
Elektroničtí teroristé
Otcové zakladatelé IZIP č. 1, kteří svému řešení snad i věřili, byli proti svým následovníkům naprostí amatéři. Iniciátoři IZIP č. 2 neboli ePreskripce SÚKL již dali všechno potřebné nejprve do zákona o léčivech, potom to za cca 220 milionů Kč zrealizovali a teď to z pozice síly prosazují ve všech lékárnách a přímo řízených nemocnicích MZ.
Protagonisté IZIP č. 3 neboli nového, sdíleného eZdravotnictví na to jdou ještě rafinovaněji. Nejprve vytvořili vlastní „návrh“, nyní formou veřejné soutěže žádají další subjekty o předložení alibi prostřednictvím návrhů ke svému návrhu, ten potom na základě další veřejné zakázky svěří k realizaci té správné firmě a souběžně se pokusí dostat jej do legislativy. Nekompromisní prosazovatele elektronického zdravotnictví lze bez nadsázky označit za elektronické teroristy.
Osobně bych přivítal sjednocení a další kultivaci řešení, které již nyní v provedení „Karty života“, „mVitaKarty“ a „Karty mého srdce“ mají 4 ze 7 zdravotních pojišťoven, a to za náklady naprosto nepatrné.
Rychleji a levněji
A jaká je odpověď na otázku z názvu článku? Velmi prostá. IZIP č. 3 bude levnější než IZIP č. 1 v případě, že se nebude vůbec realizovat; stejně nebude nikdy fungovat. Pokud by se však realizoval, bude asi tak 3x dražší než IZIP č. 1 a stejně nebude fungovat, natož aby jej někdo používal. Deklarovaných přínosů lze dosáhnout mnohem jednodušeji, rychleji a levněji jinými, pro lékaře a pacienty šetrnějšími způsoby.
Elektronizace zdravotnictví je proces vytváření, uchovávání a využívání jednotlivých částí zdravotní dokumentace pacientů pomocí IT (informačních technologií, digitalizace údajů).
eHealth (neboli elektronické zdravotnictví) je systém umožňující sdílené využívání digitalizovaných údajů i dalšími oprávněnými subjekty pomocí CT (komunikačních technologií, on-line komunikace).
(Autor je informatik)