Podle prof. Marka Bakera z Národního institutu pro zdraví a klinickou kvalitu (NICE) je jen v Anglii ročně vystaveno zcela zbytečně 10 milionů předpisů na antibiotika. Podle něho je nutné, aby proti lékařům, kteří tato léčiva nadále předepisují i v případech, kdy pro to není medicínský důvod, zasáhly příslušné úřady. Královská společnost praktických lékařů s takovým požadavkem nesouhlasí.
Tlak ze strany pacientů
Vědci již delší dobu varují, že narůstá počet případů infekcí rezistentních vůči běžným lékům a že tzv. antibiotická apokalypsa může způsobit návrat starých nemocí, ale také ztížení či narušení řady medicínských procedur, jako jsou například chirurgické zákroky nebo chemoterapie. Právě zbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci bakterií – navzdory tomu množství předepsaných léčiv z této skupiny neustále stoupá.
NICE nyní připravil nové směrnice týkající se antibiotické preskripce určené pro zdravotnická zařízení v rámci NHS v Anglii, které mohou být přejaty i v dalších regionech ve Velké Británii. Guidelines mimo jiné upozorňují na skutečnost, že k předepisování antibiotik lékaře mnohdy nutí i sami pacienti. Prof. Baker uvádí, že někteří z nich přicházejí do ordinace s utkvělou myšlenkou, že tyto léky musejí užívat, aby se uzdravili (i v případě, kdy antibiotika objektivně nepotřebují). „A 97 procent těchto nemocných je nakonec skutečně dostane,“ dodává Mark Baker. Nové doporučené postupy výslovně stanovují, že lékař má pacienta informovat o skutečnosti, že antibiotika nejsou pro jeho léčbu potřeba, a nemá léky předepsat. Podle prof. Bakera by měli být lékaři motivováni, aby své „hazardní návyky“ v antibiotické preskripci změnili. V opačném případě odborník navrhuje, aby zasáhla britská lékařská komora (General Medical Council), která může i odejmout lékaři povolení k vykonávání praxe.
Jedinec vs. společnost
Podle údajů NICE by měly nové guidelines snížit počet předpisů na antibiotika, který v zemi v současnosti dosahuje 42 milionů ročně, přibližně o čtvrtinu. Jak vyplývá z údajů institutu, pokud by lékaři postupovali podle předchozích směrnic, množství vypsaných receptů jen u infekcí dýchacího ústrojí by kleslo o 22 %.
Tim Ballard z Královské společnosti praktických lékařů je však přesvědčen, že je nutné změnit postoj celé společnosti k antibiotikům, nikoli zaměřit se pouze na lékaře. „Jakékoli návrhy, jež počítají s tím, že by praktičtí lékaři, kteří již nyní poskytují péči ve velmi náročných podmínkách a čelí obrovskému tlaku, měli být nahlašováni úřadům, jsou kontraproduktivní a ničemu nepomohou,“ obává se dr. Ballard. Podle NICE se chystají edukační materiály i pro laickou veřejnost – spatřit světlo světa by měly příští rok.
Výkonný ředitel General Medical Council Niall Dickson je přesvědčen, že lékaři by měli zvážit a případně změnit své preskripční návyky. „Lékaři mohou kvůli špatnému předepisování léků čelit sankcím a v některých případech se tak již děje. Chceme však především změnit postoj k antibiotikům mezi zdravotníky obecně, nikoli postihovat jednotlivce,“ uzavírá Niall Dickson.