Připomněl, že rychlý pokrok v lékařství umožňuje udržovat mnoho let při životě i vážně nemocné pacienty. „Čelíme dnes paradoxu. Striktním respektováním posvátnosti života hrozí církvi, že bude schvalovat agonii a bolest, což je přímý opak křesťanské výzvy k naději,“ vysvětluje změnu svého postoje bývalý arcibiskup z Canterbury, který je duchovní hlavou anglikánské církve.
Otázkou zákonného rámce ukončení života za asistence lékařů se začnou příští týden zabývat britští zákonodárci. Nyní za podobný krok hrozí v zemi lékařům až 14 let vězení. V posledních letech ale britská justice vydala několik direktiv, které nabádají ke shovívavosti, pokud se tak stalo „ze soucitu“.
Nynější arcibiskup z Canterbury Justin Welby jakoukoli podobnou praxi dnes opět odsoudil. Varoval, že v případě schválení lékařsky asistované sebevraždy budou staří lidé čelit tlakům, aby svůj život ukončili předčasně.
Připravená legislativa chce podle Daily Mail povolit asistovanou sebevraždu za podmínky, že pacient prokáže duševní schopnost se k tomu samostatně rozhodnout a že nebyl ovlivněn okolím. Posuzovali by to nezávisle nejméně dva doktoři. Pacient by také musel být informován o možných alternativní léčbách.