Devadesát pacientů již čeká na operaci * Tkáně budou dodávány z Česka i z dalších zemí Evropy
Na počátku unikátního projektu byla fotografie vyhublého dítěte v novinách, pod níž bylo napsáno, že je téměř slepý v důsledku těžké podvýživy. Fotografie si v roce 2001 všimla paní Marta Nollová z ČR a rozhodla se chlapci pomoci.
Příběh fotografie
„Dlouho trvalo, než jsme chlapce z fotografie vypátrali,“ říká paní Nollová. Fotograf, který chlapce vyfotil v kábulské nemocnici, jí udělal zvětšeniny snímku. Ty se podařilo rozmístit v mešitách a malého Adžamala poznal jeho strýc.
Díky tomu se zjistilo, že chlapec bydlí v malé horské vesničce Tagau vzdálené osm hodin terénním vozem od Kábulu. Malého Adžamala, kterému je dnes deset let, pak vyšetřil oční specialista z české polní nemocnice v Kábulu.
Bylo jasné, že zrak mu může zachránit jen transplantace rohovky. Ta se ale v Afghánistánu neprovádí. Paní Nollová začala shánět peníze, aby chlapce převezla na operaci do Čech.
Jenže v létě 2004 byl zastřelen Adžamalův otec a možnost, že by se malý Adžamal odjel léčit do Evropy, se rozplynula. Paní Nollová se ale nevzdala. Spojila se s docentem Martinem Filipcem z Oční kliniky Lexum a ten navrhl projekt pozměnit: zdarma vyškolí afghánské lékaře přímo v jejich zemi, a tak se pomůže více lidem.
Pomohou tkáňové banky z ČR i Evropy
„I přes dlouhodobá jednání s kábulskou nemocnicí máme jen mlhavé představy o tom, co nás v Kábulu čeká,“ řekl Právu docent Filipec. Uvedl, že kompletní přístrojové vybavení pro transplantaci dodává klinika Lexum a na projektu se podílí spousta dalších firem, ministerstva zdravotnictví a zahraničních věcí.
„Z tkáňových bank v ČR a v Evropě máme zatím připraveno šest rohovek od dárců a je domluva, že nám budou dodávat další. V Afghánistánu už je připraveno k transplantaci 90 pacientů. Malý Adžamal by měl být operován jako první v neděli. Jak se mu obnoví zrak, zatím nemohu říci, až ho vyšetřím,“ uvedl docent Filipec.
Český specialista na transplantace rohovek by měl zůstat v Afghánistánu šest týdnů a spolu s italským kolegou naučit afghánské specialisty rohovky transplantovat.
„Nejdříve budou při operaci oni asistovat nám, pak mi jim,“ řekl Právu docent Filipec. Sám má bohaté zkušenosti s prací v zahraničí, protože operoval pacienty ve Francii, USA, Venezuele a v Keni.
Václav Pergl, Právo