Čekání na operace? Nemocnice v kraji začaly zveřejňovat lhůty

8. 1. 2013 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Máte problémy s kyčlemi či koleny? Spěchejte k lékaři, aby vás, kdyby to vypadalo na operaci, co nejdříve zapsal do pořadníku. Čekat budete i na další neakutní zákroky. Jak dlouho? Nemocnice Moravskoslezského kraje začaly lhůty zveřejňovat.


Když se osmdesátiletá paní Zdeňka na ortopedii v ostravské fakultní nemocnici dozvěděla, že zdevastovaný kyčelní kloub, kvůli kterému nemůže chodit, jí tu nahradí umělým nejdříve za dva roky, pomyslela si, že s bolavou nohou nejspíš asi i umře. Totální endoprotézy totiž patří k těm zákrokům, a nejen v ostravské fakultní nemocnici, na které jsou čekací lhůty nejdelší.

Proč? Není to ani tak kvůli tomu, že by lékaři nestíhali, problém je podle nemocničních mluvčích a šéfů špitálů v penězích a ve smlouvách se zdravotními pojišťovnami. To platí i pro další plánované zákroky. „Je to dáno limity zdravotních pojišťoven a také velkým zájmem pacientů o naše služby,“ konstatoval mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Tento špitál, stejně jako všechny ostatní fakultní nemocnice v zemi, loni splnil nařízení svého zřizovatele – ministerstva zdravotnictví – a na svých webových stránkách zveřejnil, jak dlouho tu nemocní musejí čekat na neakutní vyšetření a zákroky.

Na webu tak pacienti najdou typy plánovaných operací, na které v ostravské fakultní nemocnici budou čekat déle než dva měsíce, a vyšetření, na která je objednací lhůta delší než tři týdny.

Se třemi měsíci čekání tak musíte počítat u vyšetření na ortopedii, alergologii nebo revmatologii. Na vyšetření srdce si počkáte šest týdnů. Pokud máte potíže se zuby a stomatologa potřebujete na sanaci chrupu, počítejte s tím, že se vám na ně podívá až za půl roku. Veřejný je také pořadník pacientů, kteří v ostravské fakultní nemocnici čekají na výměnu kloubů.

„Pokud je pacient zařazen do seznamu čekatelů na umělý kloub, obdrží unikátní kód, pod kterým je v pořadníku veden. Může tak sledovat své aktuální postavení. Změny v seznamu může provádět pouze primář, eventuálně jeho zástupce, a to kvůli výraznému zhoršení a rozpadu kloubu nebo kvůli změně v nasmlouvaných počtech výkonů u konkrétní zdravotní pojišťovny,“ popsal Oborný.

Čekání se zkrátilo

Ještě před rokem na výměnu kloubu čekali pacienti v Městské nemocnici Ostrava tři i více let – nejdéle v Česku. Čekací lhůty se podařilo zkrátit.

„I nadále jsme ale limitováni pojišťovnami. Na výměnu kyčelního nebo kolenního kloubu pacienti čekají dva až dva a půl roku. Pořadníky průběžně aktualizujeme. Záleží na aktuálním stavu pacienta a také na tom, jak je na zákrok připravený od svého praktického lékaře a dalších okolnostech. U život ohrožujících stavů konáme okamžitě. V ostatních případech děláme maximum pro to, aby čekací doba byla co možná nejkratší,“ uvedla mluvčí nemocnice Darina Majková s tím, že v současné době tu pracují na nové podobě webových stránek, kde budou čekací lhůty zveřejňovány.

Přidávají se další

Krnovská a frýdecko­místecká nemocnice zveřejňují čekací doby na neakutní zákroky už od roku 2011. Podle mluvčích Evy Kijonkové a Jolany Filipové je pacienti mohou najít na webových stránkách těchto nemocnic. Informace jsou průběžně aktualizovány.

Jak je to s čekáním ve Slezské nemocnici v Opavě, mohou pacienti podle mluvčího Daniela Svobody zjistit i na adrese: www.cekacidoby. cz, kde najdou i srovnání s ostatními nemocnicemi v zemi. Mluvčí Nemocnice s poliklinikou Karviná­Ráj, jejíž součástí je i orlovská nemocnice, Radmila Fleischerová upřesnila, že informace o době čekání se na webu nemocnic objeví tento týden.

Agel doby nezveřejní

Vítkovická nemocnice v Ostravě patřící do skupiny Agel, ani novojičínská nemocnice, kterou tento zdravotnický holding spravuje, nezveřejní, jak dlouho musejí pacienti čekat.

„I naše nemocnice jsou omezeny limity zdravotních pojišťoven. Právě od nich se čekací lhůty odvíjejí. Můžeme v nemocnici provést ročně jen tolik zákroků, kolik nám jich zaplatí pojišťovna. Čekací lhůty jsou individuální, záleží na zdravotním stavu pacienta, na zdravotní pojišťovně i na tom, kdy byl pacient zapsán na takzvaný rating list. Všem zdravotním pojišťovnám jsme zaslali informace, jak dlouho jejich klienti v našich nemocnicích na zákroky čekají. Stále však platí, že dokud nebude ministerstvem zdravotnictví, případně zdravotními pojišťovnami, stanovena jednotná metodika pro tvorbu seznamů čekacích lhůt, zveřejňovat je nebudeme,“ vysvětlila mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?