Centrální úložiště receptů nebude dost bezpečné

15. 9. 2008 19:14
přidejte názor
Autor: Redakce
"Jako lékárník bych měla prosazovat názor, aby se uvolnilo co nejvíce léků. Bohužel se však obávám, že zřízené centrální úložiště receptů a diagnóz, kde mají být data o pacientech shromažďována, nebude dostatečně bezpečné. Bude zde určitě problém s aktualizací této databáze a připojením se k databázi, jako je tomu například při zjišťování platného zdravotního pojištění pacientů, hlavně cizinců. Další problém vidím i v platbě od zdravotních pojišťoven, zda by vše proplácely, když už teď se přesně kontrolují balení léků na tři měsíce," píše pro Zdraví.Euro.cz Marta Kočová...


Komentář čtenářky Zdraví.Euro.cz

Jako lékárník bych měla prosazovat názor, aby se uvolnilo co nejvíce léků. Bohužel se však obávám, že zřízené centrální úložiště receptů a diagnóz, kde mají být data o pacientech shromažďována, nebude dostatečně bezpečné. Bude zde určitě problém s aktualizací této databáze a připojením se k databázi, jako je tomu například při zjišťování platného zdravotního pojištění pacientů, hlavně cizinců. Další problém vidím i v platbě od zdravotních pojišťoven, zda by vše proplácely, když už teď se přesně kontrolují balení léků na tři měsíce.

Takový výdej si dovedu částečně představit pouze tehdy, kdyby každý pacient měl svoji čipovou kartu, kde by se zaznamenávaly všechny výdeje léků v různých lékárnách, návštěvy u lékařů a jeho diagnózy. Pak ještě dostatek času na každého pacienta a komunikaci s lékařem, který je rovněž často zaneprázdněn a odpoledne a o víkendech nedostupný.

Pacienti by si odvykli chodit na preventivní prohlídky, například antikoncepce, jsem pro vydávání bez receptu, ale omezeně a třeba za vyšší cenu, aby zde byla motivace navštěvovat pravidelně gynekologa. U léků obsahujících pseudoefedrin bych naopak zase recepty zavedla. Nepřijde mne moc důstojné vyžadovat po pacientech občanské průkazy, zjišťovat, zda jsou pravé a vše zaznamenávat do sešitu.

A co cizinci, kontrolovat pasy nebo jiné doklady, to abychom byli proškoleni, jak mají doklady vypadat. V dnešní době jsou nejlepší volbou opakovací recepty, lékaři tím ušetří čas a pacienti nemusí tak často chodit do ordinace. Proto bych se snažila prosadit větší používatelnost tohoto typu receptů od lékařů, než se hrnout do výdeje lékárníky. Nebojím se toho např. u antihistaminik nebo u pacientů celoživotně užívajících nějaká léčiva ve stejné dávce.

Bála bych se však hlavně psychofarmak (vzhledem k zneužívání), léků, které mají přesné dávkování (např. antikoagulancia, antidiabetika). Rovněž antibiotika a chemoterapeutika bych ponechala výhradně v rukou lékařů vzhledem k rezistenci. Skupin je mnoho, o kterých by se dalo debatovat.

Rozhodně jsem proti nahrazovat práci lékařů a zdravotních sester lékárníkem např. měřením tlaku, což nemůže lékárník při výdeji stihnout. Obávám se i právní odpovědnosti, která by se tím na lékárníky přenesla. Kdo by za co zodpovídal.

K posílení kompetencí lékárníků zavedením tohoto výdeje určitě dojde. Až čas ukáže, zda je naše zdravotnictví řádně připraveno na tuto změnu a zda pacienti chtějí této nové možnosti výdeje léků využívat.

Marta Kočová, www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?