Funguje od roku 2005 a v kraji je asi jediné, které nabízí celý komplex služeb pro lidi s psychiatrickými problémy. Pomáhá jim zvládat život po pobytu v léčebně, provází je životem na vlastních nohou, aby nespadli zpátky do koloběhu dalších hospitalizací. Centrum se včera otevřelo na nové adrese v ulici Karolíny Světlé. Kromě prostor pro práci terapeutů s klienty a společné místnosti má i svíčkařskou dílnu, řekl ČTK šéf Ledovce Martin Fojtíček.
Terapeuti pomáhají lidem řešit problémy, na které při návštěvě u psychiatra není čas. Lidé z Ledovce pravidelně obcházejí ambulantní psychiatry, kliniku a léčebnu a nabízejí pomoc. „Nabízíme laicky řečeno všechno to, na co psychiatr nemá čas - to znamená obyčejné věci, jako kde ti lidé budu žít, s kým, za co, co s kamarády, jestli se odstěhovat od rodičů, jak je přijmou v práci, jestli mohou věřit svému doktorovi,“ vyjmenoval Fojtíček.
Řadě lidí se totiž s psychickou nemocí rozpadá i sociální život a vazby, mají problémy v rodině, v práci, zabředávají do dluhů. Rady a pomoc proto centrum nabízí rodinám, přátelům, učitelům či spolužákům a zaměstnavatelům pacientů.
V posledních letech se lidé už méně stydí hledat pomoc u psychiatrů, stále ale přetrvávají některé předsudky. Počet osob, kteří budou potřebovat pomoc s psychickými problémy, přitom podle Fojtíčka poroste.
„Evropská statistika říká, že depresivních Evropanů je deset nebo jedenáct procent,“ uvedl. Existují prý studie, podle nichž zhruba za 20 let mohou být deprese nemocí, na kterou se v euroamerické civilizaci bude umírat častěji než na nádorová onemocnění a na nemoci srdce a cév.
Služba poradenského centra je šitá na míru každého klienta. Tomu odpovídá také délka a četnost jejího poskytování. Někomu stačí jednou měsíčně si popovídat, jiní potřebují intenzivnější kontakt, práci s terapeutem i další pomoc. Ledovec nabízí také volnočasové aktivity, dílny, tréninkové aktivity či skupinové akce.
„Kromě terapeutických věcí se pak snažíme ty lidi posunovat dál, pomáhat jim v sociálních rolích, aby se otrkali, aby znovu uvěřili, že mohou chodit mezi normální lidi, do normální práce,“ řekl Fojtíček. Ledovec také pomáhá lidem najít práci, provozuje chráněné bydlení pro 16 lidí. V Ledcích u Plzně má denní stacionář pro lidi s těžším mentálním postižením.
Nové působiště poradenského centra ve vilce v atraktivní klidné části Plzně má Ledovec v dlouhodobém pronájmu. Do nutné rekonstrukce investoval téměř dva miliony korun, přičemž přes polovinu bylo z různých firemních nadací, grantů, dotací a od sponzorů.