Významné lékařské ocenění poprvé dostal zahraniční lékař, cenu převezme na sobotním reprezentačním lékařském plese na pražském Žofíně.
„Důvodem jsou statečné postoje pana doktora a jeho úspěšný boj proti likvidaci veřejného zdravotnictví na Slovensku. Jeho činnost vedla k oslabení snah o likvidaci veřejného zdravotnictví také v ČR,“ uvedl Sojka.
Kollár v rozhovoru pro komorový časopis Tempus Medicorum přiznal, že v akci Výpovědi se jeho odborové sdružení inspirovalo českou akcí Děkujeme, odcházíme. „Není třeba se stydět jít ve stopách úspěšných,“ řekl.
Slovenští lékaři měli čtyři hlavní požadavky - dodržování zákoníku práce a vyhlášky o personálním vybavení, změnu financování a to, aby platby pojišťoven odrážely reálné náklady na péči i cenu jejich práce. Žádali zastavit přeměnu nemocnic na akciové společnosti a chtěli garanci, že jim stoupnou platy nejpozději od ledna 2013 na 1,5 až trojnásobek platu v zemi.
Zvýšení platů mělo zastavit odchod slovenských lékařů do ciziny, v zemi jich podle Kollára chybí 1500. Výpověď s odchodem k 1. prosinci 2011 podalo 2411 z asi 6500 slovenských lékařů ve 34 nemocnicích. Odbory podepsaly 3. prosince s vládou memorandum, tím akce skončila. „Byli jsme spokojeni, až na platy, trojnásobek se nám nepodařilo prosadit,“ uvedl Kollár. V parlamentu se pak odborům podařilo prosadit zrušení novely zákona o transformaci nemocnic na akciové společnosti.
Protest slovenských kolegů podpořil sjezd ČLK i prohlášení LOK. „Byl to skutečně projev sounáležitosti českých lékařů se slovenskými v jejich možná nejtěžším období,“ ocenil Kollár.
Loni dostali Cenu za statečnost tři čeští lékaři, tváře odborové akce Děkujeme, odcházíme. V ní dalo výpověď 3800 lékařů, tedy asi čtvrtina lékařů z nemocnic. Domohli se zvýšení platů o 5000 až 8000 korun.
Prvním nositelem Ceny za statečnost se v roce 1997 stal profesor Pavel Pafko proslavený úspěšnou plicní operací prezidenta Václava Havla. Mezi laureáty je paleta osobností. Vedle profesora Pafka například Bohumil Fišer, který jako ministr výrazně zvýšil lékařům v nemocnicích platy.
V jednom případě byla cena udělena in memoriam, a to nikoli za statečný čin, ale za „statečný život“ spoluzakladatelce LOK docentce Květě Kvapilíkové.