V posledních letech bylo v ČR šest úmrtí na černý kašel, ve čtyřech případech podlehli nemoci dosud neočkovaní kojenci, kteří se nakazili od členů rodiny, dvě úmrtí byla u seniorů.
Proti černému kašli se v ČR povinně očkují pouze děti. Tzv. hexavakcína chrání kojence a batolata, přeočkovávají se předškoláci a od roku 2009 také děti ve věku deset až 11 let. „Očkování školáků jsme zavedli, protože jsme zaznamenávali stále více nemocných adolescentů,“ uvedla Fabiánová. Očkovat by se podle ní měli i dospělí, mimo jiné proto, že tím sníží riziko přenosu nemoci na nejmenší děti, které ještě očkovány být nemohou.
Vakcinace chrání tři až 12 let, národní imunizační komise doporučuje v dospělosti alespoň jedno přeočkování. Vhodné je zejména pro ženy plánující těhotenství, lidi pečující o děti mladší 12 měsíců a pro zdravotnický personál, který je v kontaktu s novorozenci. Vakcína stojí zhruba 850 korun, zdravotní pojišťovny ji dospělým nehradí. Na kombinovanou vakcínu Boostrix, která chrání proti černému kašli, tetanu a záškrtu, je do konce listopadu nebo do vyprodání zásob sleva 20 procent.
Očkování proti černému kašli zajistila všem zdravotnickým pracovníkům jako první v ČR porodnice v pražském Podolí. Vakcinaci nabízí také budoucím maminkám a členům jejich rodiny. Projekt se rozšiřuje i do ostatních porodnic v ČR.
Přibývání případů černého kašle netrápí podle Fabiánové jen ČR. V reakci na návrat nemoci se v Německu a Rakousku rozhodli plošně přeočkovávat dospělé. V USA zavedli plošné očkování pro budoucí maminky a doporučují obnovovat je před každým dalším porodem. Očkuje se mezi 20. a 36. týdnem těhotenství, protilátky vydrží dítěti do dvou měsíců po narození, než je samo také očkováno.
Černý kašel je bakteriální, vysoce infekční onemocnění dýchací soustavy, přenáší se kapénkami. Obvykle se projeví záchvaty kokrhavého kašle, které mohou přetrvávat až 100 dní. Nemocný zvrací, hubne, je vyčerpaný. Urputný kašel může vést až ke zlomenině žeber, vzniku kýly a pomočování.
Poznat černý kašel nemusí být vždy jednoduché, může se projevit jen dlouhodobým pokašláváním, což řada dospělých považuje za běžné nachlazení. Bez léčby šíří pacient nemoc na své okolí. Lékaře by měli vyhledat, pokud kašel trvá déle než dva týdny a běžné kapky z lékárny nepomáhají.
Na černý kašel zabírají antibiotika, pokud se začnou užívat hned při propuknutí nemoci. Pokud se podají později, kdy už se dostal do krevního oběhu toxin, který kašel vyvolává, nepomohou. I tak se ale musejí užívat, protože zabrání vzniku komplikací.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).