Jen 15 procent lidí se podle průzkumu domnívá, že chování lékařů a sester je spíše nebo velmi špatné.
„Ukazuje to na to, že subjektivní vnímání občanů přístupu celého zdravotnického personálu včetně lékařů, sester a tak dále, je vnímáno velmi pozitivně,“ řekl ČT spoluautor průzkumu, ředitel TNS Aisa Bronislav Kvasnička. TNS Aisa uskutečnila průzkum letos na konci září a oslovila 1200 respondentů.
Úroveň přístrojového a technického vybavení hodnotili občané starší 60 let hůře než ostatní věkové skupiny. „Tady je otazníkem, co toto negativní hodnocení způsobuje,“ poznamenal Kvasnička. Tři čtvrtiny oslovených dále považují za velmi dobré nebo spíše dobré prostředí nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal (za ANO), který byl hostem pořadu, se domnívá, že ČR má medicínu na špičkové úrovni, obzvláště špičkovou akutní péči. Dluhem do budoucna může podle něj být dlouhodobá péče. V přístrojovém vybavení česká medicína oproti roku 1990 pokročila znatelně dopředu.
„Největší slabinou českého zdravotnictví bude nedostatek zdravotnického personálu podobně jako v jiných evropských zemích,“ konstatoval Vymazal. Prezident České lékařské komory Milan Kubek v ČT řekl, že české zdravotnictví ohrožuje nedostatek peněz, protože je nesmírně podfinancováno. Za základní problém považuje velmi nízkou platbu státu za takzvané státní pojištěnce.“