Nebezpečné kombinace léků se v Česku natolik rozšířily, že nemocnice kvůli tomuto problému začínají najímat farmaceutické experty. Pacientům totiž léčba často spíše škodí, a to zejména těm s nádorovými onemocněními, infekcemi nebo vysokým tlakem.
„Setkáváme se s tím poměrně často. Účinky se vzájemně ruší, protože ucelený systém informací o tom, co kdo užívá, stále chybí,“ říká mluvčí sokolovské nemocnice Petra Soukupová. A totéž potvrzují i jinde.
Například v orlickoústecké nemocnici to díky speciálnímu auditu nedávno dokonce vyčíslili: nevhodné kombinace léků používá až šedesát procent pacientů.
Ředitelé mnoha nemocnic proto najímají takzvané klinické farmaceuty, kteří budou mít právě dozor nad medikamenty na starost. Týká se to třeba nemocnice v Pelhřimově, v České Lípě, v Ivančicích nebo v Brně. A tam, kde už nějaké odborníky na lékové kombinace mají, přibírají další – třeba v Liberci.
Ukazuje se totiž, že to má smysl, a to zvláště v době, kdy přibývá starších pacientů: například pětasedmdesátníci jedí podle statistik naráz o polovinu více léků než šedesátiletí.
„Běžně zasahujeme několikrát za den. Upravit dávky léků nebo změnit léky je třeba až u třiceti procent pacientů,“ říká Irena Netíková, která dohlíží na to, čím se pacienti léčí, v pražské Nemocnici Na Bulovce.
Kontrolovat dávkování pouze v nemocnicích však nestačí. Daleko více problémů vzniká v ordinacích praktických lékařů či ambulantních specialistů, kteří vypisují recepty, aniž by o sobě navzájem věděli.
Až dvacet druhů léků
Jen v rámci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra tak v minulém roce nebezpečně kombinovalo minimálně osm léků přes třicet tisíc lidí.
Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.