"Mnohé země dodávají již vyčištěná data bez dlouhodobých hospitalizací," uvedla Adámková. Ty jsou totiž v Česku v průměru 50 dní a medián je 29 dní, což statistiku zkreslilo. Po zveřejnění zprávy Eurostatu data podobně komentoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Podle Duška Česko sleduje podrobně v registru všechny hospitalizace, za rok jich je asi 2,2 milionu. "Domníváme se, že ke srovnávání má dojít na základě akutních hospitalizací," dodal Dušek. V takovém srovnání je Česko na úrovni Švédska či Švýcarska a lépe než sousední Německo či Rakousko.
Devět a více dní v nemocnici v roce 2016 podle statistiky EU pobývali Chorvaté (9,3), Francouzi (9,1) a Němci (devět). Například Slováci podle statistiky na lůžku v průměru pobývali 7,4 dne, a umístili se tak ve střední části žebříčku. Podobně jsou na tom i Poláci (7,2 dne).
Nejkratší dobu strávili v lůžkové péči v nemocnicích Nizozemci (4,5 dne), jejichž úřady nicméně do statistiky nezahrnují zařízení pro dlouhodobě nemocné, dále Bulhaři (5,3 dne) a Dánové (5,5 dne). Pro tři unijní země - Řecko, Maďarsko a Portugalsko - nejsou data k dispozici. Eurostat také zveřejnil data za některé neunijní země. Vůbec nejkratší dobu podle statistiky strávili v nemocnici Turci - jen 4,2 dne, naopak v Srbsku to bylo 9,5 dne.