Laser jí propálil močovou trubici a musela se vinou toho podrobit dalším zákrokům.
Odvolací soud uznal, že pacientka utrpěla škodu, i když laser nebyl rozbitý a ani lékaři neudělali chybu. Podle znalců jde o „specifickou vlastnost laseru“. Laicky řečeno: Může se to stát.
Vítězství pacientky ale nebylo úplné. Případ se vrací k soudu prvního stupně, který musí přesně dokázat, jakou újmu žena utrpěla, a podle toho stanovit výši odškodnění. Sto tisíc korun, které v první fázi vysoudila, zatím nedostane a soudní pře, která začala v roce 2003, ještě zdaleka nekončí.
Soudy trvají mnoho let
I přes zdlouhavá soudní jednání nejsou podobné spory už ani v Česku výjimečné. Před rokem 1989 to byla téměř nepředstavitelná věc: pacient žalující lékaře či nemocnici. Trend běžný třeba v USA se u nás rozšířil až po roce 2000.
„Nyní takových sporů rozhodně přibývá,“ potvrzuje advokátka Hana Bernatová, která se podobným případům věnuje.
Stejně jako se dříve profilovaly advokátní kanceláře zaměřené třeba na trestní či obchodní právo, začíná se nyní objevovat čím dál více praxí, které jako své zaměření uvádějí zdravotnické právo: zastupují pacienty jak v žalobách o náhradu škody na zdraví, tak ve sporech o ochranu osobnosti.
Podle Hany Bernatové není šance pacienta, že uspěje proti velké nemocnici, zanedbatelná. Téměř vždy se ale musí připravit na náročnou mnohaletou právní bitvu.
„Tyto případy nejsou vlastně nikdy jednoduché. Je nutné provést mnoho důkazů, zpravidla je nutný znalecký posudek. Znalecké ústavy, kde posudky vznikají, už jsou nyní zahlcené a řízení se protahuje. Pro klienty, kteří mají pocit křivdy a ublížení, je někdy navíc psychicky náročné sledovat vývoj sporu. Jsou zpochybňovány a přezkoumávány okolnosti, které jim připadají naprosto jasné,“ dodává.
Lidé se soudí i o ochranu osobnosti
Lidé využívají ve sporech se zdravotnickými zařízeními i žaloby na ochranu osobnosti.
Celý článek si můžete přečíst na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.
Veronika Suchá, Aktuálně.cz