Česká firma ITC hájí svůj postup při zdravotnické certifikaci

25. 10. 2012 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Zlínská firma ITC (Institut pro testování a certifikaci) se ohradila proti zprávě britského listu The Daily Telegraph, že dává přednost výrobcům před pacienty při schvalování zdravotnických výrobků. Firma souhlasila s tím, že posoudí kvalitu umělého kyčelního kloubu, novináři z The Daily Telegraph si to ale podle ITC vyložili jako ochotu vydat certifikát pro nevyhovující výrobek.


Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt mezitím řekl, že jednáním ITC je šokován a zděšen, a vyzval k řešení problémů v regulačním systému Evropské unie.

Reportéři The Daily Telegraph se vydávali za čínského výrobce a nabízeli českým a slovenským firmám fiktivní umělý kyčelní kloub založený na nekvalitním výrobku. Podle úterního vydání listu byla unijní certifikát pro tento kloub připravena zvážit i zlínská firma ITC.

Zlínská společnost se ale proti tomuto výkladu ohradila. Generální ředitel ITC Radomír Čevelík v dnešním prohlášení uvedl, že jeho společnost „nemůže bezdůvodně posouzení výrobku odmítat anebo bez jakéhokoli řádného posouzení výrobku předem tvrdit, že je daný výrobek nevyhovující“. Zdůraznil, že vyjádření pracovníků ITC je třeba vnímat v této souvislosti a nelze je považovat za ochotu vydat kladný posudek na výrobek, který ohrožuje zdraví pacientů.

The Daily Telegraph v úterý citoval zástupce ITC Tomáše Záviška, který údajně uvedl, že firma je „na straně výrobce a jeho produktů, ne na straně pacientů“.

Britský ministr zdravotnictví Hunt na tato slova dnes rozhořčeně reagoval v The Daily Telegraph: „Jako mnoho lidí jsem šokován a zděšen…, že regulátor v Evropě řekl, že je 'na straně výrobců' při vydávání certifikátů na produkty, jako jsou umělé kyčelní klouby, které mohou používat britští pacienti.“

„Tato slova odporují všemu, čemu věřím, pokud jde o zdravotní sektor v Británii,“ uvedl britský ministr. „Každý, kdo pracuje ve zdravotnictví, musí být vždy na straně pacientů. A pacienti, nikoli zisky, musejí být vždy prioritou.“

Čevelík v dnešním prohlášení zdůraznil, že jeho společnost není regulátorem trhu, ale nezávislou třetí stranou, která posuzuje, zda zdravotnické výrobky jsou ve shodě s bezpečnostními požadavky EU. Za stanovení požadavků jsou zodpovědné regulační orgány EU, tedy legislativní orgány EU, Evropské komise a orgány jednotlivých států, v Česku ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo průmyslu a obchodu.

Český ministr zdravotnictví Leoš Heger označil vyjádření zlínského institutu citované britským listem za „velmi nešťastná“. Televizi FTV Prima řekl, že jsou ale špatně nastavená pravidla, protože firma postupovala podle platné směrnice. „Ta směrnice nevyžaduje, aby se provádělo dlouhodobé sledování a aby třeba životnost výrobků byla testována v nějakém období desetiletí nebo aby byly sledovány už publikace, které jsou získány někde jinde,“ uvedl Heger.

Hunt oznámil, že pověřil britský regulační úřad pro zdravotnické výrobky a britskou ortopedickou asociaci, aby navrhly zpřísnění předpisů pro výrobky užívané v Británii.

The Daily Telegraph dnes otiskl další část svého materiálu, podle níž byly ochotné schvalovat nekvalitní kloub i regulátoři v Řecku, Maďarsku a Turecku. Všímá si také, že asijské firmy často využívají mezery v evropských regulacích, která umožňuje, aby se jejich výrobky prodávaly jako „vyrobené v Evropě“.

Podle slovenské firmy EVPÚ (Elektrotechnický výzkumný a projektový ústav) to je „standardní procedura“. „Máme hodně zákazníků v Británii, kteří nakoupí produkt od indického výrobce a dají na něj vlastní označení,“ uvedla představitelka EVPÚ. Zástupce české firmy ITC řekl, že asijské firmy takto s oblibou postupují, protože spotřebitelé se domnívají, že dané produkty byly vyrobeny v Evropě, napsal The Daily Telegraph.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?