Česká lékárnická komora nedostala před provedením testu lékáren od redaktorů MF Dnes k autorizaci finální znění otázek a odpovědí ani jakékoli jiné další části textu, žádným způsobem se nepodílela ani na provádění testu v konkrétních lékárnách a vyhodnocování výsledků.
Za spolupráci nelze označit stav, kdy zástupce ČLnK navrhne v rozhovoru s redaktorem dva potenciální okruhy otázek a odpovědí a ani přes předchozí příslib ze strany redakce je v tak zásadní odborně citlivé věci nedostane ke korekcím formulací a autorizaci. Důsledkem jsou nepřesná vyjádření a zcela zbytečná nedorozumění.
Samotný název článku považuje ČLnK za zavádějící a v zásadním rozporu s pravidly novinářské etiky. Ve skutečnosti nebyli podle dalšího textu článku testováni lékárníci, ale farmaceutičtí asistenti. Zároveň byla použitím množného čísla v rozporu se zjištěnými fakty použita také nepřípustná generalizace. K potenciálně rizikovému výdeji léčivých přípravků nedošlo ve více případech, jak naznačuje titulek, ale pouze v jednom, kdy je navíc odborné zdůvodnění redaktorů přinejmenším sporné.
Za naprosto zbytečná a urážlivá lze vůči farmaceutickým asistentům, u nichž je možné v oblasti nároků na jejich vzdělání a odpovědnost najít analogii se zdravotními sestrami, považovat i prohlášení o prodavačích se střední školou. Zcela mimo realitu a odborné požadavky je informace podaná čtenářům, že vykonávat povolání farmaceutického asistenta může kdokoli se střední školou. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě.
Česká lékárnická komora neomlouvá odborná pochybení zaměstnanců lékáren. Nemůže však přehlížet, že jsou její členové i jejich kolegové neprávem osočování v médiích. Média mají příliš velkou moc na to, aby si mohla dovolit podávat zkreslené a zavádějící informace bez ohledu na to, zda se jedná o výkon jednotlivých povolání v lékárně, či jakoukoli jinou lidskou činnost.