Náborem se snaží nahradit české doktory, kteří podali hromadnou výpověď.
Deník Sme upozornil, že náborové akce českých nemocnic určitě nejsou bez šance, protože slovenští lékaři vydělávají o 20 až 30 procent míň než jejich čeští kolegové. Navíc Slováci často pracují v horších podmínkách.
Podle některých zdrojů až pět procent absolventů slovenských lékařských fakult ani nehledá práci na Slovensku a odchází hned po studiích do zahraničí. Nemocnice s poliklinikou ve slovenském městě Skalica poblíž hranic už obdržela žádost z Moravy o „sousedskou výpomoc“, potvrdil ředitel nemocnice Ivan Medlen.
Ani stěhovat se nemusí
Nechtěl ale upřesnit, kdo je oslovil. „Měli zájem o zapůjčení chirurgů na jeden až dva dny v týdnu, protože z nemocnice u hranic odchází operační tým,“ řekl k tomu skalický náměstek pro léčebně-preventivní péči Patrik Fiala.
Podle prezidenta slovenské Asociace soukromých lékařů Ladislava Pásztora může v moravských nemocnicích nastat krizový stav, což slovenské nemocnice poblíž společné hranice například v Čadci, Trenčíně, Myjavě nebo v Malackách zřejmě pocítí.
„Lékaři z nich se nemusí do Česka ani stěhovat. Sednou do auta, za půl hodiny vystoupí v české nemocnici a ta jim poskytne dvojnásobný příjem,“ shrnul situaci Pásztor.
Náměstkyně ředitele nemocnice v Trenčíně potvrdila, že už nyní od nich dojíždí několik lékařů pracovat do 60 kilometrů vzdáleného Vsetína.
Zatím však zvýšený zájem trenčínských lékařů pracovat v Česku nezaznamenala.
Ředitel skalické nemocnice předpokládá, že po případném odchodu slovenských lékařů do Čech je mohou na Slovensku nahradit lékaři z Ukrajiny.
„Ukrajince už v nemocnici máme a v následujících měsících by měli nastoupit další dva až tři,“ říká Medlen.